Сарајево - Посланици из Републике Српске у Представничком дому Парламента БиХ успротивили су се на засједању покушајима преноса надлежности са Републике Српске на БиХ и нагласили да неће подржати ниједан закон и оснивање било које агенције која узима надлежности Српске.

Најжешћа расправа поново је вођена о Приједлогу закона о управљању имовином привремено и трајно одузетом у кривичном поступку пред Судом БиХ, чији је предлагач Министарство правде БиХ. Овај законски приједлог у Савјету министара БиХ усвојен је прегласавањем министара из Републике Српске, а њиме је предвиђено формирање агенције на нивоу БиХ која би управља одузетом имовином. Посланици из Републике Српске оцијенили су предложени закон антидејтонским и истакли да је беспотребно стварање нове агенције за коју се не зна ни како ће радити, ни колико ће новца трошити. Шеф Клуба посланика СНСД-а Драго Калабић рекао је да причу о овом приједлогу закона треба завршити кроз структурални дијалог о реформи правосуђа са ЕУ.

- Треба да се види ко ће и у име кога одузимати имовину. У Републици Српској постоји агенција која се бави тим питањем и не може се овдје сервирати прича да је оно што је у Републици Српској донесено непријатељско и да је одрживо и добро само оно што се ради у Сарајеву - казао је Калабић.

Он је истакао да се ово законско рјешење не може правдати ријечима да је рађено по матрици Брисела, наводећи да је БиХ ненормална држава.

На то је реаговала Aзра Хаџиахметовић из Странке за БиХ и рекла да треба поставити питање да ли је нормалан онај ко констатује да је ријеч о ненормалној држави или је ријеч о ненормалном посланику у нормалној држави.

У дискусију се укључио и замјеник предсједавајућег Представничког дома Милорад Живковић рекавши да се зна ко одређује ко је нормалан, али да се потребно запитати да ли је нормално и уобичајено да БиХ нема разријешено питање граница ни са једном сусједном земљом и да ли је нормално да се дјеци не могу уписати матични бројеви.

Посланик СДС-а Aлександра Пандуревић рекла је да овај закон није у интересу Републике Српске, посебно јер је Српска већ законски регулисала питање одузимања нелегално стечене имовине.

- Aко је неко починио кривично дјело у Републици Српској и оштетио буџет Републике Српске, предсједник Суда БиХ се једног јутра може пробудити на лијеву ногу и одлучити да ту имовину књижи на БиХ, што је апсолутно неприхватљиво. То што Суд сада не ради свој посао није разлог да правимо још једну нову агенцију - казала је Пандуревићева.

Додала је да су од пет предложених закона који су били на јучерашњој сједници три спорна - о управљању имовином, о кривичном поступку, те основном и средњем образовању.

- Сваки пут неко пошаље списак лијепих жеља, а то је редовно преношење надлежности - истакла је Пандуревићева.

Посланик СДA Шефик Џаферовић сматра да се предложеним законом ништа не мијења и да се агенција успоставља само да би се газдовало одузетом имовином да држава не трпи штету. Шеф клуба СДП-а Саша Магазиновић казао је да ће овај закон добити подршку СДП-а и да БиХ недостају ресурси за управљање одузетом имовином.

Министар правде БиХ Бариша Чолак рекао је да је закон о управљању имовином привремено и трајно одузетом у кривичном поступку пред Судом БиХ потребан БиХ, јер је то њена обавеза из Мапе пута за либерализацију визног режима.

Бурна расправа вођена је и о Приједлогу закона о измјенама и допунама Закона о основном и средњем образовању у БиХ, који је добио негативно мишљење Устанвоправне комисије, а чији је предлагач посланик СДП-а БиХ Денис Бећировић.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић казала је да је Бећировић упутио неуставан приједлог закона.

- То је нечувен чин, својствен управо овом посланику СДП-а, који би највише волио да Српска изгуби све своје надлежности - истакла је Мајкићева.

Овај законски приједлог неприхватљивим су оцијенили и посланици ХДЗ-а БиХ.

Гласање о разматраним тачкама дневног реда до закључења овог броја “Гласа Српске” није било почело.

Жељка Домазет

e-max.it: your social media marketing partner