Министарство одбране БиХ преговара о унапређењу сарадње са америчком војном фирмом “Military Professional Resources Incorporatied” (MPRI) која је лобирала за интервенцију NATO-а у Републици Српској и током рата наоружавала и обучавала муслиманске и хрватске снаге.
Против америчке фирме српска удружења избјеглица у Чикагу поднијела су тужбу за нанесени душевни бол тражећи одштету од десет милијарди долара.
Менаџер MPRI Дејвид Вилсон почетком седмице је разговарао у Сарајеву са министром одбране БиХ Зекеријахом Осмићем, а из Министарства одбране је саопштено да је састанак организован због унапређења досадашње сарадње у одбрамбеном сектору.
- Наше обавјештајне службе би морале да знају чиме се MPRI бави и какве су им намјере у БиХ - казала је “Гласу Српске” предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић.
Она је истакла да се не смије прећи преко тога да је MPRI директно обезбиједио NATO бомбардовање Републике Српске, али и наоружавао муслиманску и хрватску војску.
- MPRI је дјеловао током рата у БиХ. Постоје и бројни докази да су MPRI и Хрватска потписали уговор на основу којег је та фирма обучавала и наоружавала Хрватску војску и директно учествовала у операцијама “Олуја” и “Бљесак”. MPRI је била ангажована на обављању специфичних и деликатних послова за CIA у случајевима кад се није жељело да се ти послови доведу у директну везу с америчком владом - казала је Мајкићева.
Суд у Чикагу недавно је прихватио тужбу коју су против MPRI поднијела српска удружења у САД “Жртве геноцида у Крајини” и “Сабор крајишких Срба” због учешћа у прогону 200.000 Срба из Крајине. “Сабор крајишких Срба” навео је да је уз тужбу, суду достављен и уговор између MPRI и Хрватске о обуци хрватских официра и војника. Федерални суд у Чикагу заказао је рочиште за фебруар.
Представник MPRI изјавио је да је тачно да је та компанија 1994. сарађивала с Хрватском војском, али да није прекршен ембарго УН на наоружавање Хрватске. Навео је да је “смијешно за акцију, каква је била ’Олуја’, оптуживати једну компанију”.
- Анте Готовина је уочи “Олује” посјетио центар за обуку у америчком Форт Арвајну, а послије тога је у друштву двојице америчких аташеа обишао планину Динару. Фрањо Туђман је од Била Клинтона добио зелено свјетло за почетак акције. Дакле, те су се ствари одвијале на највишем врху - рекао је представник MPRI коментаришући поднесену тужбу.
Муџахедини
Њемачки новинар, политички аналитичар и публициста Јирген Елзесер раније је изјавио да је компанија MPRI унајмила арапске муџахедине који су се борили у БиХ. Он је истакао да их је послије завршетка рата у БиХ ставила на свој платни списак и послала на Косово.