САРАЈЕВО - Амир Јагањац, предсједник Врховог суда ФБиХ, поднио је оставку на чланство у Високом судском и тужилачком савјету БиХ, чији је члан од јуна прошле године, потврђено је "Независним" јуче у Служби за односе с јавношћу ВСТС-а.
"Господин Амир Јагањац је поднио оставку на мјесто члана ВСТС БиХ 15. јануара 2013. године. Разлог оставке је преоптерећеност у раду усљед бројних обавеза у вези с позицијом предсједника Врховног суда ФБиХ и обавеза које су настале чланством у ВСТС БиХ", наведено је у одговору прослијеђеном "Независним". Ово је друга оставка у ВСТС-у након само мјесец дана, јер је прије њега оставку поднио и Дарко Самарџић, судија Суда БиХ, чији редован мандат би трајао до марта 2015. године.
Како незванично сазнајемо од извора у овој институцији, ове двије оставке су међусобно повезане и уздрмале су ионако лоше односе унутар ВСТС-а, ову институцију додатно гурнуле у анархију и изазвале раскол између чланова.
"Забринут сам због стања у ВСТС-у. Бирају се некомпетентни људи по личним, а не по стручним квалификацијама. За именовања у судове и тужилаштва тражи се подобност, а не способност и то уназађује ионако лоше стање у бх. правосуђу", рекао нам је извор из ВСТС-а.
Подсјећања ради, Јагањац је био један од главних заговорника бирања његовог пријатеља Горана Салиховића, предсједника Општинског суда у Сарајеву, за главног тужиоца БиХ, иако Салиховић није имао ниједан дан искуства рада у тужилаштвима. Неки медији у ФБиХ су објавили да су за Салиховића лобирали и неки високи функционери међународне заједнице и да су друга два кандидата, Зекерија Мујкановић, главни тужилац у дистрикту Брчко, и Божо Михајловић, шеф Посебног одјељења за организовани криминал, привредни криминал и корупцију Тужилаштва БиХ, били одбијени из формалних разлога, иако су имали далеко више стручног искуства.
Отворено против избора Салиховића је била и Ружица Јукић, потпредсједник ВСТС-а, која је поставила питање његове компетентности.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому БиХ, истиче да су оставке индикатор да су сви у ВСТС-у свјесни да се спрема велико чишћење ове институције и да ће Закон о ВСТС-у ускоро бити промијењен.
"Сада почиње свађа око тога ко је одговоран за хаос у којем се та институција налази. Ми смо годинама упозоравали на стање у ВСТС-у. Никада није санкционисан лош рад Суда и Тужилаштва БиХ. То говори да су сви свјесни великих промјена које долазе и које су неминовне", истакла је Мајкићева.
Појаснила је да ће измјене закона обезбиједити да БиХ добије квалитетније судије и тужиоце који ће одговарати за посао који раде.
Дејан Шајиновић