Неопходно је хитно мијењати Закон о Високом судском и тужилачком савјету /ВСТС/ ради успостављања одговорног, функционалног и ефикасног система, сматра посланик СНСД-а у Парламентарној скупштини БиХ Душанка Мајкић.Она је рекла да се из извјештаја ВСТС-а за 2011. годину види неспособност овог тијела да професионално креира и контролише правосудни систем.
"Годишњи извјештај ВСТС-а, који је у парламент БиХ стигао са пола године закашњења, увјерава нас да смо таоци некомпетентних људи у правосуђу који сами себе бирају и ником не одговарају",каже Мајкићева за "Глас Српске". Она је оцијенила да је извјештај у највећем дијелу бескористан и "потпуно неупотребљив", јер у њему нема анализа правосудног система које би биле употребљиве за законодавне стратегије или предузимање неких других мјера извршне и законодавне власти ради повећања ефикасности правосудног система.
Мајкићева је истакла да извјештај не садржи ни консолидоване податке о ефектима правосудног система који су од интереса за приступ ЕУ, на основу којих се одлучује о напретку БиХ у приступним преговорима, нити информације о криминалу у коришћењу европских фондова, донаторским преварама, корупцији, одузетој имовини, висини новчаних казни....
"У извјештају се не говори о оствареним резултатима, о томе који судови немају планове за рјешавање старих предмета и које судије и тужиоци не дају резултате. Нема информација о томе како ВСТС контролише планове и шта је предузео против оних који немају резултата. Нема ни одговора на питање како је могуће да десет година послије реформе правосуђа постоје неријешени предмети стари 20 година", наводи Мајкићева.
Мајкићева истиче да у Одјељењу за ратне злочине Суда БиХ, гдје је за годину дана донесено само 17 пресуда, ради 12 судија, што значи да судија за годину рјешава нешто више од једног предмета, а то је "незабиљежено у историји правосуђа".
"Таква `ефикасност` постоји само у Хашком суду. БиХ не треба такав Суд. У извјештају нема ни информација о разлозима за повећање броја неријешених предмета у том суду за седам одсто. У Суду БиХ ради 50 судија са специјалном административном подршком, а у 2011. години примљено је неколико нових судија, а ипак и даље имају 4.000 неријешених предмета", каже Мајкићева.
Она је рекла да, према извјештају, Тужилаштво у 2011. години подигло 252 оптужнице, односно 6,3 оптужнице по тужиоцу.
"У тих 252 предмета закључен је 131 споразум о признању кривице. То значи да није било суђења, па из тога слиједи да је сваки тужилац на суду заступао само три предмета за годину. ВСТС не даје одговор зашто је то тако", наводи Мајкићева.