БАЊАЛУКА, Тужилаштва у БиХ током прошле године потрошила су око 40 милиона КМ, а број предмета који су застарјели до половине ове године достигао је 2.871, подаци су из извјештаја Високог судског и тужилачког савјета БиХ.
Окружна тужилаштва у Републици Српској потрошила су лани око 10,3 милиона, тужилаштва у ФБиХ 18,6 милиона, а Тужилаштво БиХ 8,5 милиона марака.
Каква је ефикасност правосуђа најбоље показују подаци из извјештаја ВСТС-а о раду тужилаштава за прво полугодиште 2012. године у којем се наводи да је у окружним тужилаштвима у РС застарјелост кривичног гоњења наступила у 1.234 предмета, од чега се 93 одсто или 1.212 предмета односи на предмете у којима починиоци кривичних дјела нису познати. Од укупног броја застарјелих предмета, 67 одсто или 823 предмета застарјело је у Окружном тужилаштву у Бањалуци.
У бијељинском тужилаштву застарјела су 334 предмета, а слиједи Источно Сарајево са 67 и Добој са девет застарјелих предмета. У Требињу је застарио само један предмет.
Што се тиче ФБиХ, застара кривичног гоњења у првих шест мјесеци наступила је у укупно 1.630 предмета, од чега се 1.599 предмета, односно 63 одсто односи на застаре које су наступиле у предметима гдје су криминалци непознати.
У Тужилаштву Брчко дистрикта застарјелост кривичног гоњења наступила је у шест предмета.
Правосудне институције у Републици Српској потрошиле су током 2010. и 2011. године више од 113,34 милиона, а Суд и Тужилаштво БиХ имали су на располагању више од 41,09 милиона марака.
ВСТС је у 2010. и 2011. години из буџета БиХ потрошио око 10,9 милиона, а од донатора је још добио око 18,96 милиона марака.
Иако су правосудне институције потрошиле око 400 милиона марака за само двије године, финансирајући се из 14 различитих извора, ВСТС им је давао смјернице према којима су требале да троше десетине милиона више.
Правосудним институцијама Републике Српске, ВСТС је предложио да повећају буџет са 53,38 на 69,77 милиона марака.
Из ВСТС-а истичу да је „адекватно финансирање један од најважнијих услова за несметано обављање редовних судских и тужилачких активности и независност у раду“.
О годишњем извјештају ВСТС-а за 2011. годину посланици Представничког дома Парламента БиХ још нису водили расправу, док је он са сједнице Народне скупштине Републике Српске повучен јер није било кворума.
Посланик у Представничком дому Парламента БиХ Душанка Мајкић рекла је „Гласу Српске“ да је извјештај ВСТС-а за 2011. годину достављен Парламенту БиХ тек 13. новембра ове године.
- У највећем дијелу, извјештај је бескористан, у њему нема анализе правосудног система која би била употребљива за законодавне стратегије и предузимање мјера с циљем ефикасности правосуђа – истакла је Мајкићева.
Додала је да у извјештају нема ниједне ријечи о томе који судови не поштују планове о рјешавању старих предмета и како је могуће да десет година послије реформе правосуђа постоје неријешени предмети стари и по 20 година.
Предсједник Центра за хуману политику Момир Дејановић рекао је „Гласу Српске“ да проблем застаре и неоткривања извршилаца познатих кривичних дјела и његово рјешавање треба ставити у шири контекст, који би се могао описати као „ником одговорно, неефикасно и корумпирано правосуђе“.
- У конкретном случају дио извршилаца кривичних дјела штите корумпирани тужиоци, а преостали дио не откривају, зато што због тога неће бити лоше оцијењени, смијењени или новчано кажњени – истакао је Дејановић.
Дејановић сматра да је рјешење за све проблеме нова реформа правосуђа, која би подразумијевала значајније законске, институционалне и кадровске промјене.
- Кадровске промјене би подразумијевале отпуштање више од половине корумпираних, неспособних и плашљивих тужилаца и судија – нагласио је Дејановић и додао да реформа правосуђа мора бити резултат укључености и консултовања јавности.
Плате
Годишња бруто плата судије највишег суда и главног тужиоца је око 75.000 марака, што је у висини 5,1 просјечне бруто плате у БиХ. У исто вријеме просјек бруто зараде судија и тужилаца у земљама чланицама Савјета Европе је 4,5 бруто просјечних плата.
Глас Српске.