Савјет министара БиХ треба да донесе правилник о трошковима кориштења аутомобила, телефона, репрезентације и осталих активности које су спорне у ревизорским извјештајима, рекао је члан Комисије за финансије и буџет Представничког дома парламента БиХ Бошко Томић. Подсјећајући на велики број нереализованих ревизорских препорука, Томић је истакао да је током 2011. године, осим огромних средстава за кориштење службених мобилних телефона, потрошено 4,2 милиона КМ на фиксне телефоне, 3,7 милиона КМ на трошкове репрезентације, те 39 милиона КМ за закуп просторија у којима институције БиХ раде.

Осим тога, навео је Томић, 215.000 КМ искориштено је за склапање уговора о дјелу у Министарству иностраних послова БиХ, док су институције БиХ у 2011. за кориштење такси услуга дале – 366.000 КМ, а за кориштење приватних возила издвојено је 480.000 КМ. Анто Домазет из СДП-а указао је током посланичке расправе да више од 50 одсто буџета БиХ користи девет институција које су добиле најлошије ревизорске оцјене у 2011.

Домазет сматра да Савјет министара БиХ треба много више да се укључи у процес финансијске контроле министарстава и да успостави превентивни систем контроле нерационалног трошења средстава.

Посланик Странке за БиХ Бериз Белкић упозорио је да се у ревизорским извјештајима не наводе одговорна лица за насавјесне финансијске одлуке, односно да није јасно ко је конкретно надлежан да доноси крајње одлуке о расподјели средстава.

“Ја сам спреман да говорим о именима, да јавност зна ко је одговоран за несавјесно трошење средстава“, рекао је Белкић.
Он је напоменуо да су мишљења са резервом уз истицање предмета добили и Генерални скеретаријат Савјета министара, Предсједништво БиХ и Парламентарна скупштина БиХ и Треба очистити прво испред своје куће”, поручио је Белкић.

Члан Комисије за финансије и буџет Младен Иванковић Лијановић рекао је да Представнички дом треба да подржи мишљење Комисије о ревизорским извјештајима за 2011. и њене препоруке.

Канцеларија за ревизију БиХ утврдила је мишљење о финансијском пословању у 2011. години за 70 институција, од којих је 30 “позитивних мишљења”, 31 “позитивно мишљење са истицањем предмета”, једно “мишљење с резервом”, те пет “мишљења с резервом уз истицање предмета” и три “негативна мишљења”.

Посланици заједно са ревизорским извјештајима, у оквиру једне тачке дневног реда расправљају и о Извјештају о извршењу Буџета институција БиХ и међународних обавеза БиХ за период јануар-јуни 2012. године, Извјештају о извршеној ревизији учинка у вези са вишегодишњим капиталних улагањима институција БиХ и Извјештају о извршеној ревизији учинка у вези са управљањем возним парком у институцијама БиХ.

На прекомјерно, нерационално и несавјесно трошење буџетских средстава може се одговорити формирањем посебне институције која би подносила пријаве тужилаштву због таквих дјела које треба третирати као прекршаје, сматра посланик СДА у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Шефик Џаферовић. Џаферовић је током расправе о ревизорским извјештајима о финансијском пословању институција БиХ за 2011. предложио посланицима да размисле о идеји увођења прекршајних пријава као начина да се изађе из садашње ситуације која се понавља из године у годину.

Џаферовић је истакао да би, према његовом мишљењу, требало допунити Закон о прекршајима, одредити ко подноси пријаве, јер то ревизија не може чинити.

Посланик ДНС-а Петар Кунић предложио је доношење закона о правима и дужностима министара и руководећих државних службеника, којим би им се прецизно дефинисало и ограничило кориштење буџетских средстава.

Кунић сматра да они сада имају превелико дискреционо право у одлучивању о трошењу средстава и да се ситуација у вези са неадекватним трошењем више не може толерисати, јер ће у супротном имати велике посљедице за БиХ.

Посланик СНСД-а Славко Јовичић сматра да Парламентарна скупштина БиХ нема моћ да нађе излаз из ове ситуације која траје већ низ година.

“Основни проблем је у Савјету министара који је оснивач тих агенција. Зашто нема снаге да покрене то питање“, упитао је Јовичић.
Јовичић је рекао да се ни након данашње посланичке расправе “ништа неће десити”, као и да нико у посљедњих шест година није ухапшен због надекватног трошења буџетских средстава.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић нагласила је да за неодговорне институције не постоји начин кажњавања и да ће оне увијек наћи начин да надокнаде средства.
“Реструктурисањем буџета, оно што им се ускрати, они ће надомјестити“, рекла је Мајкићева.

Посланик СНСД-а Милица Марковић истакла је да је један број институција начинио позитиван помак и урадио оно што им се сугерисало ревизијом.
Она је посебну критику упутила на растрошност бившег министра иностраних послова БиХ Свена Алкалаја, наводећи и да Агенција за истраге и заштиту /Сипа/ и Тужилаштво БиХ знају да је у МИП-у било много мањкавости.

Посланик СНСД-а Саша Бурсаћ сматра да причу о ревизији институција треба истјерати на чистац и да многе агенције и институције радом морају оправдати своје постојање, а тиме и финансирање.
Посланик Странке за БиХ Бериз Белкић реплицирао је на те наводе, рекавши да је Алкалај доступан, да ће извјештај о раду МИП-а бити прослијеђен Тужилаштву и да ће и Алкалај, као и сви остали, одговарати ако је прекршио закон.

Драган Вранкић из ХДЗ-а БиХ рекао је да је у 2011. направљен корак напријед и да се за 31 институцију може само “скинути капа” у вези са начином трошења средстава, док је посланик ХСП-а Звонко Јуришић оцијенио да је Савјет министара БиХ “првак у нетранспарентности и бахатости” и да је много растрошнији од парламента БиХ.
e-max.it: your social media marketing partner