САРАЈЕВО - Буџет институција БиХ и међународних обавеза за идућу годину, судећи по тврдњама парламентараца, сутра би могао бити усвојен у оба дома Парламентарне скупштине БиХ, што ипак зависи од понашања делегата СДА у Дому народа.
Овим би буџет за наредну годину био усвојен до краја текуће, што се, по изјавама неких посланика, десило још једном или два пута у посљедњих десет година, а био би испуњен и услов да БиХ овај мјесец добије другу траншу кредита од ММФ-а. Након усвајања у Савјету министара БиХ, буџет је прошао у Предсједништву БиХ већином гласова јер је против гласао Бакир Изетбеговић, члан Предсједништва БиХ, који долази из СДА. Буџет се тако нашао на дневном реду данашњих сједница Представничког и Дома народа бх. парламента по хитном поступку.
Небојша Радмановић, предсједавајући Предсједништва БиХ, нада се да ће посланици у Парламентарној скупштини БиХ показати одговорност прихватањем захтјева Савјета министара да по хитном поступку усвоје буџет, чиме би тај поступак завршили, као што је већ завршен у Федерацији БиХ и Републици Српској.
"Полазим од тога да је интерес свих у БиХ да имамо усвојен буџет, јер је то увијек боље него да имамо одлуку о привременом финансирању. Надам се и поред тога што је Приједлог буџета у Предсједништву усвојен прегласавањем", рекао је Радмановић.
Посланици су сигурни да ће буџет проћи у Представничком дому без обзира на став СДА, која више није дио парламентарне већине, да га неће подржати. Нову већину чине СДП, СНСД, СДС, СББ, ХДЗ БиХ и ХДЗ 1990, чији су гласови довољни, али ако делегати СДА напусте сједницу Дома народа она неће бити одржана.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому бх. парламента, казала је да нема опасности да у овом дому не прође буџет БиХ за идућу годину.
"Иде по хитном поступку, значи нема амандманске фазе", додала је Мајкићева.
Истакла је да не може предвидјети шта би у Дому народа могла да уради СДА, која има три делегата, односно већину, у Клубу бошњачког народа и чији би недолазак одгодио сједницу тог дома јер не би имала кворум. Она је такође истакла да опозиција никад не гласа за буџет већ настоји да „потроши енергију“ оних који покушавају да на одговоран начин донесу буџет.
Сулејман Тихић, лидер СДА и предсједавајући Дома народа бх. парламента, у уторак је рекао да посланици и делегати ове странке неће подржати буџет и да се не слажу да иде по хитној процедури, али да неће искористити могућност да га блокирају недоласком у Дом народа.
"Гласаћемо против јер је недовољан за функционисање институција БиХ, угрожава њихово функционисање и то траје двије-три године са тенденцијом да се настави и угрози пут БиХ ка ЕУ и НАТО. СДА неће искористити могућност да недоласком на сједницу блокира буџет, али ако се нађу пред парламентом неки закони који значе поништавање реформи и буду на штету БиХ искористићемо ту могућност пошто претходно искористимо све демократске могућности", казао је Тихић.
Да парламентарци СДА неће подржати буџет потврдио је јуче и Шемсудин Мехмедовић, потпредсједник СДА и њен посланик у бх. парламенту, али је додао да ће видјети хоће ли СДА у Дому народа напустити сједницу.
Мехмед Брадарић (СДП), делегат у Дому народа бх. парламента, рекао је да ће буџет данас у парламенту сигурно проћи јер је клима таква, те да СДА нема ниједан аргумент због чега би гласала против.
"Имали смо ситуацију када смо годину дана имали привремено финансирање и то је правило велике проблеме, баш као што је велике проблеме правило и када је буџет усвајан у току његове примјене. Најмање проблема ће правити његово усвајање прије примјене макар и по хитном поступку", додао је Брадарић.
И Златко Лагумџија, лидер СДП-а, данас је опет позвао челништво СДА да се уозбиљи и покаже одговорност спрам будућности БиХ. Он је рекао да је телефонски разговарао с Милорадом Додиком, лидером СНСД-а, о буџету БиХ, као и са Драганом Човићем, лидером ХДЗ БиХ, те да су сви сагласни да буџет треба да буде усвојен.
"Ако усвојимо буџет БиХ, а увјерен сам да хоћемо, показаћемо да су оптужбе да се ради о бруталној коалицији креираној због расподјеле фотеља неосноване и нетачне", навео је Лагумџија у изјави медијима.
Адис Араповић, политички аналитичар, истакао је да се данас може очекивати подршка буџету БиХ у Представничком дому, али се лако може десити и да делегати СДА напусте сједницу Дома народа, што би значило опструкцију функционисања највећег парламентарног органа, те би се могла очекивати реакција ОХР-а.
"Тада би се СДА од позиције у којој каже да је странка која штити уставни поредак и институције БиХ довела у позицију да опструира рад тих институција. Незадовољство могу исказати чином гласања против и образложењем такве одлуке па нека јавност процијени је ли њихова одлука била исправна и то покаже на идућим изборима", рекао је Араповић.
Посланичка питања
У дијелу сједнице посвећеном посланичким питањима, посланик Представничког дома из СНСД-а Душанка Мајкић покренула је иницијативу да се на дневни ред овог дома на некој од наредних сједница уврсти разматрање процеса уништавања убојитих и минско-експлозивних средстава, који се одвија на војном полигону Света Барбара код Гламоча.
Она је истакла да је начелник општине Гламоч Заједничкој комисији за одбрану и безбједност парламента БиХ упутио “драматично писмо” у којем упозорава да је становништво на овом подручју угрожено, а да је тло на овом подручју затровано тешким металима.
Маја Ренер-Смајовић