Двојица пијаних силеџија из састава Еуфора, који су у недељу ујутро брутално претукли девојку и младића у центру Бањалуке, док траје истрага неће смети да долазе у град, осим по службеној дужности. То су „мере“ које је против њих предузео командант Еуфора у БиХ Роберт Бригер.

Јавност у Републике Српске огорчена је оним што се догодило, али не само због понашања силеџија, већ и због неефикасности и сервилности домаће полиције да заштити грађане од страних табаџија. Већина суграђана сматра да су наши полицајци требали да буду агресивнији према нападачима, а они упућени у закон да је домаћа полиција имала основа да пијане еуфоровце задржи у притвору 12 часова. Изударана Ана Ћурић (21) јуче није хтела ништа да коментарише уз речи да је све што је имала рекла полицији. Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да треба помоћи жртвама насиља да подигну тужбе у земљама одакле долазе припадници Еуфора. Он ће тражити податке како би се у земљама из којих долазе војници могле покренути кривичне пријаве и тужбе због насиља које су починили.

- Нажалост, насилничко понашање припадника међународних снага није једино. Примена насиља није прихватљива ни у земљама из којих они долазе, што посебно вређа. Посебно је неприхватљиво да за такво насилничко понашање не можете предузети санкције зато што су они наводно заштићени међународним уговорима - рекао је Додик. Он захтева да команда Еуфора починиоце казни и удаљи из својих редова, али да пре тога обелодани о којим војницима је реч.

Министарка за економске односе и регионалну сарадњу РС Жељка Цвијановић рекла је да би у случају да су нападнути припадници Еуфора, реакција била оштрија.

- Да је којим случајем некој двојици припадника Еуфора пала длака са главе или да су били изложени и најобичнијем вербалном нападу, пола света и међународних медија брујало би о томе шта им се десило у РС и све би амбасаде и међународне организације већ осудиле такав догађај. Поражавајуће је и разочаравајуће да нико од њих ништа није рекао цео дан након што се десила оваква бруталност, макар и реч жаљења. Али од нас се, ваљда, очекује да то не приметимо - рекла је Цвијановићева.

Градоначелник Бањалуке Слободан Гаврановић писао је команданту Еуфора, генерал-мајору Роберту Бригеру и затражио хитну истрагу о овом инциденту, те да починиоци буду кажњени у складу са законом држава из којих долазе.

Душанка Мајкић, председавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбедност парламента БиХ, изјавила је да је недопустиво да на овакав начин јединице ЕУ показују како обављају своју функцију у БиХ.

Истовремено, војни аналитичари упозоравају да припадници Еуфора до сада нису сносили никакве санкције за бруталности према локалном становништву, тако да то ни у овом случају не треба очекивати. Из команде Еуфора огласили су се тек јуче по подне уз речи да утврђују чињенице и да намеравају да траже помоћ од власти РС да би имали комплетан увид у оно што се заиста догодило.

- Поједини припадници вишенационалних војних снага изузети су од кривичног гоњења од стране локалних власти због такозваног имунитета. Свака земља је дужна да предузме кораке против свог припадника за кога се установи да је починио нешто непрописно - саопштено је из Еуфора.

Жртве бруталности Еуфора

Припадници међународних снага у БиХ су 1. априла 2004. године, током потраге за Радованом Караџићем, у Парохијском дому на Палама брутално претукли свештеника Јеремију Старовлаха и његовог сина Александра. Након премлаћивања, Старовласи, који су били у животној опасности, остављени су испред Клиничког центра у Тузли као Н.Н. лица, где су лечени три месеца. Припадници Еуфора су 2006. године у Рогатици, у акцији кад су покушали да ухапсе осумњиченог за ратне злочине, убили Раду Абазовић и тешко ранили њеног једанаестогодишњег сина Драгољуба.

Blic.rs
e-max.it: your social media marketing partner