БАЊАЛУКА - Припадници ЕУФОР-а остају у БиХ и наредних 12 мјесеци, одлучио је Савјет безбједности Уједињених нација (СБ УН).
Одлуку о обнови мандата мировним снагама у нашој земљи чланице СБ УН донијеле су једногласно, без расправе, а разлог су "политичка криза и пријетње усмјерене према суверенитету БиХ", тако да је мандат ЕУФОР-а продужен до 15. новембра 2013. године.
Ова одлука подијелила је бх. безбједносне стручњаке, па тако једни сматрају да је вријеме да "мировњаци" оду, док други оцјењују да за њих више нема посла у нашој земљи. Неки опет питају шта је ЕУФОР у посљедње вријеме уопште радио у БиХ.
"Очекивали смо да ће крај ове године донијети дефинитивно опраштање с њима. Кључно је питање шта у ствари они раде у БиХ. Те снаге су овдје посматрачи и заиста су у било ком моменту непотребни.
Не видим ниједан разлог да остану. У безброј ситуација показало се да мир у БиХ није доведен у питање и из тог разлога и њихово вријеме боравка одавно је истекло", оцјенује Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност бх. парламента.
Мајкићева уједно истиче да ће припадници ЕУФОР-а овдје наредних 12 мјесеци провести као "спавачи", али има и оних који тако не мисле, већ кажу да за њихов одлазак треба да се стекну још неки услови.
"Да би ЕУФОР потпуно напустио БиХ, потребно је да се претходно постигне политичка стабилност у земљи. Процјена је да још треба да остану, мада ја мислим да би могли да оду. ЕУФОР ће да оде, само је питање када", истиче Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе Бањалука.
Са друге стране, Армин Кржалић, директор Центра за сигурносне студије из Сарајева, поздравља одлуку према којој је припадницима ЕУФОР-а продужена служба у нашој земљи, јер, каже, ова одлука осликава актуелно стање у БиХ.
"Очито, због све чешће политичке реторике која може да у иде правцу нарушавања мира у БиХ, Вијеће безбједности УН се опредијелило да продажи мандат ЕУФОР-у. Иначе, узимајући актуелну ситуацију између три народа, гдје у задње вријеме није било тензија, није потребно њихово присуство. Но, узимајући у обзир политичку ситуацију каква је у БиХ, исто бих одлучио. Мислим да то треба бити пораз политичарима у БиХ", оцјењује Кржалић.
"Иживљавање и срамотно понашање"
У ЕУФОР-у су нам данас казали да, док не буде завршена истрага, која је у току, неће давати никакве коментаре у вези са инцидентом који се у недјељу догодио у Бањалуци, када су два њихова припадника претукла младића и дјевојку. Разљутило је то безбједносне стручњаке, који кажу да тај посао мора бити брзо завршен.
Овај догађај срамотним оцјењује Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност бх. парламента, те додаје да је неопходно што прије истражити детаље о том нападу.
"Очито ће се догодити да ће генерал Роберт Бригер отићи, а да ће доћи други, којег ће дочекати 'врућ кромпир', за који ће се питати како га се ријешити. То је срамотно понашање", истиче Мајкићева.
Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе Бањалука, споменути инцидент назива "чистим иживљавањем".
Драган Сладојевић