Општа је оцјена да су њемачки војници у саставу међународних мировних снага у БиХ дали конструктиван допринос стабилизацији прилика у тој земљи. Ипак, спуштање њемачке заставе у кампу Еуфора отвара бројна питања.
У седишту Еуфора у Сарајеву у четвртак (27.9.) спуштена је застава Савезне Републике Њемачке јер посљедња два војника Бундесвера напуштају Босну и Херцеговину. Главни секретар сарајевског Центра за безбједносне студије Денис Хаџовић оцјењује да су њемачки војници у саставу Еуфора дали значајан допринос послијератној стабилизацији мира и безбједности у БиХ. „Повлачење снага Бундесвера резултат је процене њемачких власти да је БиХ достигла жељени ниво безбедности и да тој земљи сада треба помоћи у финансијском, односно економском смислу“, каже Хаџовић. Он, међутим, сматра да је због политичке кризе „неки облик међународног војног присуства у БиХ још увек неопходан“.
Опречно о присуству међународних мировних снага
Председница Комисије за обрану и безбједност Душанка Мајкић вјерује да БиХ није потребно присуство међународних мировних снага. Она каже да је одлука њемачких власти „двострука порука БиХ“. „С једне стране, то је порука БиХ да преузме све своје обавезе ако жели да буде држава, а с друге, да новац у вријеме финансијске кризе треба рационалније да се користи“, каже Душанка Мајкић.
Са друге стране
„Њемачка је наш пријатељ, а међународно војно присуство у Босни и Херцеговини је потребно све до њеног уласка у НАТО“, каже члан парламентарне Комисије за обрану и безбедност Шефик Џаферовић. „Њемачки војници су били фактор стабилности и дали значајан допринос мировној мисији међународних снага у БиХ. На властима Њемачке је да одлуче хоће ли учествовати у некој мировној мисији“, каже Џаферовић.
Однос Њемачке према региону
Коментаришући за Дојче веле повлачење Бундесвера из састава Еуфора, војно-политички аналитичар Невен Казазовић истиче да су међународне војне снаге потребне Босни и Херцеговини јер „у овој земљи још ништа није ријешено“. „Како се ради о само неколико њемачких војника, одлука о њиховом повлачењу политичке је природе и вјероватно је треба посматрати кроз призму укупне њемачке политике према региону“, каже Казазовић.
Војници Бундесвера били су дио међународних војних снага које су под командом НАТО, након рата у БиХ 1995. године, бројале око 60.000 војника (мисије ИФОР и СФОР). Европска унија, 2004. године преузима од НАТО мандат међународних мировних снага и кроз операцију „Алтхеа“ наставља обезбјеђивање поштовања „Општег оквирног споразума за мир у БиХ“. У саставу Еуфора данас је око 1.200 војника.
Аутор: С.Х., Одговорни уредник: И.Ђ. - Дојче веле