Вјекослав Беванда, председавајући Савета министара БиХ, грубо је прекршио правилник о раду свог кабинета јер је запослио чак девет (9) саветника, односно скоро дупло више него што је дозвољено. Само за њихове плате годишње ће из буџета морати да се издваја више од пола милиона марака! Према систематизацији, кабинет председавајућег може имати највише пет саветника и шефа кабинета, али од јануара ове године, откако је Беванда на челу Савета министара, број саветника се толико повећао да више нема довољно фотеља и канцеларија за све пријатеље и страначке колеге које је убацио на државне јасле.
Све мој до мог
Одлично упућени извори Пресса РС из Савета министара тврде да се због тога ових дана ужурбано ради на набавци новог намештаја, компјутера и лимузина, за шта ће бити издвојено додатних 100.000 КМ, што је већ укалкулисано у Бевандин буџет. Међутим, Беванда се сада нашао у проблему због драстичног повећања чланова кабинета, управо због тога што актуелна систематизација не дозвољава ангажовање толико великог броја саветника.
- По свој прилици он ће успети да доскочи и тој препреци, пошто је за следећу седницу Савета министара најавио иницијативу којом тражи нову систематизацију свог кабинета. Очигледно је да тиме покушава да створи правни основ за ангажовање људи који су већ месецима на платном списку као његови саветници.
Према неким проценама, само за плате свих његових саветника, без пратећих трошкова за аутомобиле и друге расходе, годишње ће из буџета бити утрошено више од пола милиона марака, иако би, да се поштују актуелна систематизација и мере штедње, та цифра требало да буде упола мања. Што је најгоре, велика је вероватноћа да ће Беванда успети у измени систематизације и дефинитивном проширењу кабинета, јер у Савету министара има много сличних, мада не тако драстичних примера ангажовања саветника за све и свашта - кажу наши саговорници.
Према правилу, саветници шефа Савета министара требало би да буду специјалисти за одређене области, односно људи из сенке који раде стратегије и креирају потезе председавајућег. Међутим, и летимичан поглед на списак запослених у Бевандином кабинету указује да је највећим делом реч о његовим колегама из ХДЗ-а БиХ и пријатељима који су у разним кадровским комбинаторикама остали без посла.
Тако су у његовом кабинету, између осталих, завршили и Жељана Зовко, донедавна амбасадорка БиХ у Шпанији, Славко Марин, бивши помоћник министра за избеглице, Никола Ловриновић, актуелни заменик председника ХДЗ-а, Еуген Шушак (шеф кабинета), донедавни саветник директора болнице у Мостару, Горан Крталић, ранији шеф кабинета председника ФБиХ, Лазар Пркачин, бивши шеф једне од пословница Хипо банке у БиХ, Марко Вујевић, саветник и секретар Обавештајно-безбедносно-саветодавне службе, Амела Мулабдић, актуелна саветница за медије и ранији Бевандин портпарол у федералном министарству финансија и извесни Саша Марић.
Седе и примају паре
Иако је њихова основна плата 2.200 КМ, са додатним накнадама за одвојени живот, радни стаж и остало примања већине саветника пењу се и на 3.500 до 4.000 КМ. Истина, њихов мандат директно је везан за трајање мандата председавајућег, али досадашња пракса показала је да велики део саветника нађе начин да стекне статус државног службеника и тако зацементира своју позицију у гломазном административном апарату.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Парламенту БиХ, каже да је згрожена сазнањем да је Беванда ангажовао чак девет саветника и упозорава да је то додатна опасност по буџет, нарочито ако се истим примером поведу и други министри.
- Те позиције ионако служе само за попуњавање канцеларија и збрињавање страначких људи, јер за све ове године заиста нисам видела ниједну конкретну ствар коју је осмислио саветник неког министра. Углавном се ради о људима који само седе у канцеларији и примају велике плате - упозорава Мајкићева.
И поред више покушаја да ступимо у контакт са Бевандом или да добијемо одговоре из његовог кабинета, до закључења овог броја наши напори остали су без резултата.
ПРЕСС РС