Сарајево – Основни суд у Сарајеву донео је одлуку да Емела Мујановић, подофицир Оружаних снага БиХ (ОСБиХ), која је прошле године због ношења хиџаба (марама коју носе муслиманке) суспендована из војне службе, мора бити враћена на посао. У судском поступку оцењено је да је њена суспензија била незаконита.
Канцеларија омбудсмана БиХ, којој се Мујановићева обратила пре него што је тужила Министарство одбране БиХ, закључила је да се одлуком о њеној суспензији „крше међународне конвенције о заштити људских права”.
Министар одбране БиХ Мухамед Ибрахимовић није за наш лист могао да коментарише „случај” Мујановић, рекавши да нема довољно прецизних информација о томе.
„Ради се о проблему који сам наследио и нисам се, из објективних разлога, упустио у детаље, јер се бавим неким тежим питањима као што су пензије за отпуштене војнике, а у последње време и пожари од којих не могу да дођем себи”, каже Ибрахимовић.
Он наглашава да ће, без обзира на све, и Министарство одбране и он лично, „као легалисти испунити судску одлуку”.
Начелник Заједничког штаба ОСБиХ Миладин Милојчић раније је изјавио за „Политику” да су законски прописи, што се тиче одевања припадника ОСБиХ, „прецизни и јасни” и да „не познају” друге одевне предмете „осим” класичних, који чине садржај јединствене теренске и службене униформе.
„Непринципијелност у примени прописа довела би до разноликости у одевању, што је неприхватљиво за институцију какве су ОСБиХ”, напоменуо је он и додао да сваки припадник ОСБиХ, потписивањем професионалног уговора, „пристаје” на поштовање „прецизно постављених” права, обавеза, надлежности и одговорности.
Актуелни заменик министра одбране БиХ Мирко Околић такође упозорава да не би смело бити одступања и изузетака.
„Професионална служба у војсци није обавеза и свако ко жели да ради у Оружаним снагама мора да поштује правила понашања и облачења која важе за све припаднике војних формација. Није у реду да постоје изузеци”, наглашава Околић.
Душанка Мајкић, председник Заједничке комисије за одбрану и безбедност парламента БиХ тврди да одлука Суда у Сарајеву није усамљен пример и да од ове има још горих. „Зашто би ова одлука била изненађење ако се зна да је, захваљујући одлуци Суда БиХ, побегла у непознатом правцу особа за коју је утврђено да представља опасност по безбедност земље и одузето јој држављанство БиХ”, пита се она.
У изјави за „Политику” Мајкићева наглашава да је „очито” да Бошњаци, на свим нивоима власти, имају представнике своје политике која на све могуће начине „покушава” да исламизује БиХ и да је „учини” неприхватљивом за друга два народа.
Душанка Станишић - ПОЛИТИКА