Судбина лидера СДП-а и шефа бх. дипломатије Златка Лагумџије, али и позиција министара из СДА у Савету министара БиХ зависиће од резултата октобарских локалних избора!
Тихићев СДА и Лагумџијин СДП ће, показује анализа нашег листа, заједно са СББ-ом Фахрудина Радончића водити битку за гласове бошњачких бирача, али и за изглед будуће скупштинске већине и на нивоу ФБиХ и у заједничким органима власти!
Пресудну улогу у разрешењу најозбиљније кризе власти у федералним и државним институцијама од потписивања Дејтонског и Вашингтонског споразума, међутим, имаће став два ХДЗ-а, али и српских политичких странака које су одлучне у намери да највише функционере СДП-а Златка Лагумџију и Дениса Бећировића смене с њихових позиција у Савету министара и Парламенту БиХ.
Безбројне калкулације
Проблем је, међутим, у томе што се два ХДЗ-а, за сада, противе захтевима српских странака, будући да је смена СДП-ових функционера у директној супротности са интересом тих хрватских странака да коначно, након пуне две године чекања, уђу у Владу ФБиХ.
Уколико пак СДА добије локалне изборе, мисија СДП-а и два ХДЗ-а која се зове избацивање „тихићеваца" из власти на свим нивоима постаће готово немогућа. Зато су, како је Прессу РС потврђено у врху ХДЗ-а БиХ, хрватске странке и одлучиле да сачекају резултате предстојећих избора како би, на основу расположења унутар бошњачког бирачког тела, проценили ко су будући партнери за вршење власти и на федералном и на државном нивоу.
Председник ХДЗ-а Драган Човић потврдио је да је за ту странку приоритет улазак у Владу ФБиХ, којим би се, како је Човић навео, обезбедила равноправност три конститутивна народа на свим нивоима власти.
- То је наш темељни захтев и од односа наших партнера према том питању зависиће и наш однос према њима - поручио је Човић.
Од извора из врха Човићеве партије сазнали смо да је шеф ХДЗ-а БиХ последње две седмице на све могуће начине покушавао да „помири" лидере СНСД-а Милорада Додика и СДП-а Златка Лагумџију, али да у томе није успео.
- Човићева посредничка мисија између Додика и Лагумџије није успела јер је Додик остао чврст у ставу да Лагумџију треба сменити с позиције шефа дипломатије. Нама, опет, таква позиција не одговора, јер смена Лагумџије значи одлазак СДП-а у опозицију на свим нивоима, што ужасно компликује ситуацију у ФБиХ и пролонгира улазак легитимних представника Хрвата у власт у овом ентитету за неодређено време. Зато смо одлучили да сачекамо резултате локалних избора и да у једној другачијој, релативно мирнијој ситуацији отворимо разговоре о скупштинским већинама и позицијама у власти и у ФБиХ и на државном нивоу - наглашава наш извор из врха ХДЗ-а БиХ.
И док у ХДЗ-у калкулишу и отежу са коначном одлуком, у СДП-у су прилично јасни, без обзира на чињеницу да је у питању позиција лидера те партије Златка Лагумџије. Потпредседник ФБиХ и председник Главног одбора СДП-а Светозар Пударић за наш лист каже да треба утврдити постоји ли парламентарна већина у оба дома Парламента БиХ и ко чини ту већину.
- Ко год покушава да одгоди гласање у Дому народа о смени министара СДА у Савету министара БиХ или гласање у Представничком дому о смени шефа дипломатије, тај води предизборну кампању - упозорава Пударић.
Он истиче да би одлука о смени Златка Лагумџије са позиције министра иностраних послова значила да СДП на државном нивоу иде у опозицију.
- О консеквенцама такве одлуке на другим нивоима власти, посебно на нивоу ФБиХ, требало би питати оне који би евентуално гласали за смену Лагумџије, па и два ХДЗ-а, уколико се одлуче да подрже захтев СНСД-а и Милорада Додика - наглашава Пударић.
Сачувати ‘дејтон'
Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Душанка Мајкић каже да је за ту странку у овом тренутку приоритет смена Златка Лагумџије са позиције шефа дипломатије, док процедура у Дому народа у вези са сменом министара СДА „може и да сачека".
- За нас је приоритет да спречимо Лагумџију да насрће на темеље Дејтона и та одлука, без обзира на мишљење Драган Човића или било кога другог, нема никакве везе са предстојећим изборима. Ми желимо да министар иностраних послова проводи одлуке Председништва БиХ, а не да, кршећи дејтонски устав, сам креира спољну политику. Апсолутиста на тој позицији нам је непотребан и то свима мора бити јасно - поручује Мајкићева.
Она додаје да у СНСД-у разумеју да је улазак у власт ФБиХ приоритет за два ХДЗ-а.
- Ово за њих јесте најгори тренутак јер им не одговара затезање омче на Лагумџијином врату. Они међутим морају да имају на уму пресудну улогу посланика из РС у формирању скупштинске већине у Парламенту БиХ. Зато се и надамо да ће бити довољно руку за наш захтев за смену Лагумџије - закључује Мајкићева.
ПрессРС