dusanka-majkic-01САРАЈЕВО - Министарство одбране БиХ давно је требало да среди стање у складиштима оружја и муниције у БиХ, а хаосу који влада у тој институцији кумовала је и међународна заједница, изјавила је предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ Душанка Мајкић.
Мајкићева је Срни рекла да досадашња сарадња са УНДП-ом у овој области није дала никакав резултат, јер сматра да је УНДП био у позицији да се бави стварима које нису у његовој надлежности.

Из Канцеларије УНДП у БиХ јуче је саопштено да су Министарство одбране БиХ и УНДП/СЕЕСАЦ започели провођење заједничких активности на унапређењу складишта оружја и муниције у БиХ. Мајкићева је подсјетила да је у више наврата указивала на проблем како је улога УНДП-а у цијелом процесу уништавања оружја, муниције и минско-експолозивних средстава у претходним годинама била веома проблематична и неистражена до краја.

"Сада видимо да међународна заједница, првенствено ЕУ, постаје свјесна да из БиХ на различита мјеста `цури` оружје, муниција и експлозив", истакла је Мајкићева.

Према њеним ријечима, међународна заједница је свјесна да се БиХ често помиње као земља из које долазе, али и гдје бораве и регрутују се терористи и тако постаје озбиљна пријетња регионалној безбједности. "Због тога се тим питањем треба озбиљно позабавити", додала је Мајкићева.

Она наглашава како међународна заједница није учинила ништа да са огромним средствима која је имала на располагању, поправи стање у секторима за које се прогласила надлежним. "Ту првенствено мислим на НАТО и ЕУФОР који су вршили мониторинг рада унутар сектора одбране", објаснила је Мајкићева.

Мајкићева је истакла да је у недавном ванредном попису у три складишта, којима располажу Оружане снаге, констатован велики мањак. "О томе је Министарство одбране требало да се одреди, али ја још немам информацију да ли су о томе заузели став", додала је Мајкићева.

Сада су, наглашава, и ствари постале јасне јер се открило много тога, након што је парламентарна комисија, која је вршила истрагу уништавања оружја, муниције и минско-експлозивних средстава од 2006. до 2010. године, завршила рад.

"У том периоду дошли смо до великог броја докумената који ће бити предати Тужилаштву БиХ, јер заслужују такав третман као и санкционисање свих одговорних који су били у ланцу уништавања", нагласила је Мајкићева.

Према њеним ријечима, сигруно постоји велика количина неперспективног оружја које треба или продати или уништити, а послије тога се може значајно смањити број складишта.

"Сва перспективна и неперспективна имовина се води под складиштима. Неперспективна складишта чува војска и ту се мора нешто урадити, не само на рационалнизацији војног потенцијала, него на локацијама којима располажу. Ова војска не заслужује толики број и нема потребе за тим бројем складишта", закључила је Мајкићева.

Из Канцеларије УНДП у БиХ навели су да заједнички пројекат Министарства одбране БиХ и УНДП/СЕЕСАЦ предвиђа унапређење четири складишта у којима се чувају залихе муниције и оружија и то Крупа у Хаџићима, Кула један и два у Мркоњић Граду, те локације Рабићи у Дервенти и “ТБТ“ у Високом.

Срна
e-max.it: your social media marketing partner