САРАЈЕВО - Агенција за форензичка испитивања и вјештачења БиХ, која је током прошле године потрошила 896.786 КМ, није урадила готово ништа с обзиром на то да још нема оспособљене лабораторије које би вршиле вјештачења.
Извор "Независних", који је желио остати анониман, тврди да уопште нема разлога за њено постојање с обзиром на то да су они основани да се баве форензиком за потребе СИПА, односно за предмете који су у надлежности Суда и Тужилаштва БиХ. "С обзиром на то да су у њиховој надлежности најтежи облици организованог и привредног криминала, они немају шта радити. Саобраћајни удеси, убиства, самоубиства и све те ствари које захтијевају вјештачења су у надлежности ентитетских лабораторија, окружних и кантоналних тужилаштава", испричао је овај извор.
Исти извор наводи да је Агенција за форензичка испитивања и вјештачења у БиХ оспособила само аудио-лабораторију, односно лабораторију за потребе вјештачења пресретнутих разговора, аудио-касета итд...
С Љиљаном Тришић, директорицом, јуче нисмо успјели ступити у контакт с обзиром на то да није била на послу.
Секретарица директорице јуче нам је рекла да ни портпарол, а ни замјеник директора нису ту, тако да смо остали ускраћени за коментар и резултате рада, односно број вјештачења која је урадила Агенција за форензичка испитивања и вјештачења.
Наиме, ова агенција основана је Законом о Дирекцији за координацију полицијских тијела и Законом о Агенцији за полицијску подршку, а с радом је почела у фебруару 2009. године.
Према закону, агенција је надлежна за балистичка и механоскопска вјештачења, хемијска и токсиколошка испитивања, дактилоскопска и графолочка вјештачења, биолошка и биохемијска испитивања, ДНК анализе, специјалистичке обуке, вођење евиденције, статистике и базе података.
Такође, надлежна је и за вјештачење пожара и експлозија, пружање стручне помоћи осталим тијелима, стандардизацију рада на терену те остале послове прописане законом и другим прописима.
Од укупно потрошених 896.786 КМ на плате и накнаде 19 запослених потрошене су 580.572 КМ. Током прошле године радни однос засновало је пет особа и два приправника. Путни трошкови запослених у Агенцији пореске обвезнике коштали су 12.472 КМ, од чега су на путовања унутар земље потрошене 1.803 КМ, а у иностранство 10.669 КМ. Издаци за телефонске и поштанске услуге остварени су у износу од 12.694 КМ, док су трошкови везани за употребу службених возила износили 14.969 КМ.
На уговорене услуге Агенција за форензичка испитивања и вјештачења БиХ потрошила је 56.335 КМ, од чега је на уговоре о дјелу потрошено 34.376 КМ, на репрезентацију 6.397 КМ, а услуге односа с јавношћу плаћене су 3.882 КМ.
Највећу пажњу јавности ова агенција привукла је неразјашњеним односом са Министарством безбједности БиХ, а у вези са власништвом и правом располагања опремом за ДНК анализу.
Наиме меморандумом о разумијевању ЕУ је 2006. године донирала опрему за ДНК лабораторију и она је привремено смјештена у просторије Федералне управе полиције. Истим меморандумом дефинисано је да ће након испоруке и инсталације Министарство безбједности бити власник цјелокупне опреме, без обзира на то гдје ће опрема бити инсталирана. Агенција је на основу тога тражила од Министарства безбједности да се изјасни о статусу наведене опреме, али одговор никада нису добили.
Након тога, Представнички дом Парламента БиХ је у мају 2010. године усвојио закључак којим се од Министарства безбједности БиХ тражи да у контакту са ФУП-ом утврди право кориштења дониране опреме и уколико је корисник права држава БиХ, да се осигура пренос те опреме на Агенцију. Према наводима из Извјештаја о раду Агенције, Министарство безбједности није испоштовало закључак Представничког дома парламента БиХ и ово питање још није ријешено.
Иако, практично, БиХ већ има опрему за ДНК лабораторију, директорица Агенције за форензичка испитивања и вјештачења Љиљана Тришић из буџета БиХ покушава да обезбиједи нова средства, што је, како кажу упућени, ван сваке памети, јер поред пет ДНК лабораторија, колико их има у БиХ, правити још једну је расипништво.
Све агенције настале реформом полиције се могу укинути, рекла је предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Душанка Мајкић.
Агенција за форензичка испитивања и вјештачења БиХ, која је током прошле године потрошила 896 хиљада и 786 марака, није урадила готово ништа с обзиром на то да још нема оспособљене лабораторије које би вршиле вјештачења. "Таква агенција нам уопште није потребна с обзиром на то да не раде готово ништа, а троше буџетски новац. Од четири управне организације које су основане такозваном реформом полиције, све четири се могу укинути истог момента, јер су заиста непотребне и њихов посао обављају ентитетске институције", казала је Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ.
Мајкићева је недавно и Министарству безбједности БиХ поднијела иницијативу за покретање процедуре испитивања оправданости даљег постојања ове агенције од стране Савјета министара БиХ.
У одговору на ову иницијативу, између осталог, Министарство безбједности наводи да ће бити формирана радна група која ће сачинити свеобухватну анализу.
"Након тога ће се моћи дати мишљење о оправданости постојања Агенције за форензичка испитивања и вјештачења БиХ као самосталне управне организације", наводи се у одговору Министарства безбједности БиХ на посланичко питање.
(Сутра: Анализа рада: Агенције за школовање и стручно усавршавање кадрова у БиХ)
Буџет - Тражили 3.092.800 КМ, потрошили 896.786 КМ
Бруто плате - 481.287 КМ (19)
Накнаде - 99.285 КМ
Путни трошкови - 12.472 КМ
Телефонске и поштанске услуге - 12.694 КМ
Трошкови за службена возила (3) - 14.969 КМ
Изнајмљивање зграда - 18.433 КМ
Урош Вукић
Бруто плате - 481.287 КМ (19)
Накнаде - 99.285 КМ
Путни трошкови - 12.472 КМ
Телефонске и поштанске услуге - 12.694 КМ
Трошкови за службена возила (3) - 14.969 КМ
Изнајмљивање зграда - 18.433 КМ
Урош Вукић