euforЊемачка војска повлачи се у новембру из БиХ јер сматра да су полицијске и војне снаге БиХ способне да саме брину о својој безбједности, пише у тајном писму њемачког министра спољних послова Гвида Вестервелеа и министра одбране Томаса Маицира које су објавили њемачки медији. Портпарол Еуфора Стјуарт Кантелоу индиректно је потврдио "Независним новинама" тачност писања њемачких медија.

"То питање, у ствари, није за Еуфор него прије за њемачку Владу и њемачки народ. Њихова одлука неће имати никакав утицај на наше дневне оперативне активности, јер је њихов војни удио веома мали и ни на који начин не може утицати на план и мисију коју Еуфор обавља", објаснио је Кантелоу. Њемачки медији пишу да је ова одлука, ипак, много озбиљнија јер постоје велики отпори смањењу страног присуства у БиХ, те да је Њемачка овом одлуком, коју је донијела без консултација са осталима, послала важну поруку.

Њемачки дневник "Франкфуртер рундшау" пише да је одлука лоша и да њоме Њемачка "окреће леђа БиХ"."Не требају нам једнострани потези, него заједничка стратегија под покровитељством УН. Само тако мисију у БиХ можемо завршити успјешно. Смета нам овај став Њемачке:`Ми идемо и желимо да и остали, такође, иду`", преноси овај лист изјаву неименованог високог функционера ЕУ.

Члан Комисије за безбједност парламента БиХ из СНСД-а Душанка Мајкић сматра да је ова њемачка одлука порука свима осталима."Њемачка је рекла осталима: Ви бацајте ваш новац ако хоћете, али ми као рационални и штедљиви не желимо више то да радимо", оцијенила је Мајкићева.

Мехмед Брадарић, члан исте комисије из СДП-а, сагласан је са констатацијом да више нема потребе да у БиХ остану међународне снаге.

"Ако је то тачно, онда мислим да је ово јако добро. Шаље се порука да се ситуација смирује и да нема оне потребе какве је било прије 10 или више година", каже Брадарић.

Предсједник Одбора за безбједност Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић каже да је Њемачка овај потез повукла на бази реалности и да су потпуно свјесни да више нема потребе да Њемачка арбитрира.

Аналитичар из Бањалуке Милош Шолаја каже да не треба придавати пажњу анонимним изворима иза којих се обично крију различити интереси. Он је сагласан с тим да ова одлука има много већу политичку тежину него војну.

Њемачка тренутно у БиХ има десетак војника, а у оквиру Еуфора у БиХ је укупно ангажовано 1.200 војника.

Ђ.В.
e-max.it: your social media marketing partner