БАЊАЛУКА - БиХ није ни почела да се бави рјешавањем организованог криминала и корупције, чији интензитет представља највећи проблем у БиХ, сматрају политичари и аналитичари.
Из Европске комисије стижу најаве да ће ЕУ са земљама западног Балкана прво отварати поглавља којима би се јачала борба против организованог криминала.

Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност бх. парламента, истиче да постоје озбиљне назнаке да ће се међународна заједница у наредном периоду фокусирати на проблем организованог криминала и корупције у БиХ. Иако очекује помоћ ЕУ, Мајкићева ипак упозорава да је то првенствено проблем БиХ и да институције морају хитно да реагују. Она је Министарство безбједности БиХ оптужила да није ништа урадило на реализацији Стратегије у борби против корупције, а да надлежне агенције нису оправдале своје постојање.

"Имамо министра који се тиме бави (Садик Ахметовић), а није одговорио ни на једно питање из ове стратегије. Мора се постићи политички консензус, да се с тим ухвати у коштац. Нажалост, сада је ситуација да међународне организације много више инсистирају на рјешавању овог проблема него домаће институције", рекла је Мајкићева. Она упозорава да се ни у ревизорским извјештајима то више не спомиње јер се људи који пишу извјештаје плаше за своју безбједност.

Мехмед Брадарић, члан Комисије, рекао је да ће на наредној сједници Дома народа предложити формирање заједничке комисије за борбу против корупције.

"Очито је да се надлежне институције не могу с тим изборити саме. Ако се прихвати моја иницијатива на неки начин би то био механизам којим бисмо се борили против те појаве", рекао је Брадарић.
Он је истакао да је застрашујуће да министар безбједности каже да је већина људи у институцијама огрезла у криминал.

"Он је на челу те институције толико година. Тиме сам даје до знања да ништа по том питању није одрадио. Савјету министара борба против корупције није један од кључних приоритета. Највише криминала има у јавним набавкама, а надлежне институције врло мало чине да се то спријечи", рекао је Брадарић.

Он сматра да ЕУ може помоћи БиХ у борби против корупције и организованог криминала, али да ће већину посла морати одрадити домаће институције.

Момир Дејановић, предсједник Центра за хуману политику из Добоја, тврди да у БиХ годишње буде опљачкано најмање милијарду КМ јавног новца, а у Добоју око 20 одсто општинског буџета.
"Ниједна владајућа структура није испунила програмска обећања у овој области, тако да је стање било непромијењено или горе. Проблем је што су у БиХ владајуће структуре,  политичка класа и правосуђе укључени у корупцију и организовани криминал, тако да нам је једини спас интервенција ЕУ", сматра Дејановић.

Петер Стано, портпарол европског комесара за проширење, рекао је да је овај нови приступ у преговорима за чланство у ЕУ, који подразумијева отварање тема јачања институција у борби против организованог криминала и корупције, резултат научене лекције у претходним процесима проширења и да се од земље кандидата очекује да буде способна самостално извршавати обавезе европског чланства.

У Министарству безбједности БиХ су нам јуче рекли да због учешћа на комеморацији у Сребреници министар није могао одговорити на ове оптужбе на његов рачун.

Д. Шајиновић
e-max.it: your social media marketing partner