Агенција за превенцију корупције и координацију борбе против корупције БиХ ни после скоро пуне три године од оснивања још нема усвојен Правилник о раду и унутрашњој организацији, јер директор агенције Сеад Лисак инсистира да у овом телу буду запослена најмање 43 чиновника и тражи да фонд за њихове плате буде најмање 770.000 марака.

Како за Пресс РС откривају одлично обавештени извори, Лисаков захтев да у агенцији, чија је улога искључиво саветодавна, ухлеби велики број нових службеника и преко грбаче грађана им напуни џепове стотинама хиљада КМ изазвао је запрепашћење председавајућег Савета министара БиХ Вјекослава Беванде. Чим је чуо Лисакову „непристојну понуду", Беванда је ову тачку дневног реда на прекјучерашњој седници Савета министара експресно одложио. Наши саговорници тврде да је у овом тренутку извесније да ће Беванда сменити Лисака с места директора него да агенција, чије је формирање био главни услов за либерализацију визног режима, коначно добије Правилник о организацији и систематизацији радних места.

- АПИК је основан још у децембру 2009. године. Али, у тој агенцији још не ради нико осим директора и његова два заменика. За разлику од прошле године, кад је главни разлог због којег агенција није стартовала с радом било неусвајање буџета БиХ и привремено финансирање, ове године је главни кочничар управо Сеад Лисак. Реч је о кадру СДА, који је прво инсистирао на најмање 75 запослених у агенцији да би након силних убеђивања и сугестија да мало „смањи доживљај" Савету министара коначно послао предлог Правилника о раду који предвиђа 43 радника, плус директор и његова два заменика - кажу извори Пресса РС.

Истичући да је и нови, много умеренији предлог директора АПИК-а изазвао прави шок међу члановима министарског савета, будући да је оптималан број нових чиновника које је Беванда спреман да прихвати максимално 15, извори Пресса РС кажу да су министре посебно зачудила Лисакова решења о унутрашњој организацији агенције.
- У предложеном правилнику се наводи да би кабинет директора требало да запошљава 12 људи. У Сектору за превенцију корупције било би запослено 10 радника, на правним, финансијским и административним пословима 12, док би у Сектору за координацију тела задужених за борбу против корупције, ма шта то значило, радило 11 службеника - откривају извори Пресса РС.

Зато је, према њиховим речима, његов захтев одбачен. Проста рачуница каже да би за плате 43 запослена, директора агенције и његова два заменика из буџета било издвајано најмање 770.000 КМ годишње, што је неприхватљиво и у много срећнијим временима за разлику од садашњих, када цело друштво тресе незапамћена економска криза.

- О овом питању ће Савет министара поново расправљати на некој од будућих седница. У међувремену није искључено да Беванда поведе иницијативу да се досадашњи директор АПИК-а смени и да се на његово место доведе човек који је свеснији чињенице да новца нема чак и за измиривање редовних плата запосленим у заједничким институцијама, а камоли за запошљавање нових чиновника - кажу наши саговорници.

Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому БиХ и члан Комисије за праћење рада Агенције за превенцију корупције, за Пресс РС каже да јој је познато да се копља око броја запослених у АПИК-у већ месецима ломе између директора агенције и Савета министара.

- Ако је Савет министара проценио да за рад агенције не треба више од 15 људи, посебно због тога што АПИК нема репресивну надлежност у борби против корупције, заиста ми није јасно Лисаково инсистирање на толиком броју радника - наводи Мајкићева.

Директор АПИК-а Сеад Лисак јуче се најзад удостојио да нам пошаље писмене одговоре на наша питања о агенцији која још не ради иако је основана пре три године и о његовом инсистирању да у том телу буде запослено више од 40 људи.

Пре тога, сарадници директора АПИК-а пуна два дана су тврдили да је он на важним састанцима. Када је коначно стигао да одговори, Лисак је поручио да је „предложени број извршилаца послова минималан како би био осигуран законит рад агенције".

- Агенција је предложени број извршилаца са 57 свела на 43, чиме смо укинули две организационе јединице које смо планирали у агенцији, а које су биле веома важне у будућем раду ове институције. Међутим, ни то није било довољно, па је од нас затражено да поново од Канцеларије за законодавство, Министарства правде и Министарства финансија и трезора БиХ затражимо нова мишљења. Није нам познато због чега је поново одложено изјашњавање о правилнику и како ће се министри на наредној седници изјаснити о овом документу. Наглашавам да свако даље одлагање усвајања правилника о унутрашњој организацији доводи у питање нормално функционисање АПИК-а - тврди Лисак.

ПрессРС
e-max.it: your social media marketing partner