ХДЗ БиХ у Влади Федерације БиХ након реконструкције тражи свих пет министарстава и тамо више неће бити мјеста за ХСП и НСРзБ.
Рекао је то данас у Мостару Драган Човић, предсједник ХДЗ БиХ, након сједнице Предсједништва и Националног вијећа те странке.
Рекао је то данас у Мостару Драган Човић, предсједник ХДЗ БиХ, након сједнице Предсједништва и Националног вијећа те странке.
Он је казао да су на страначким тијелима донијели закључак да има потребе за реконструкцијом власти на свим разинама и то одједанпут.
Упитан да ли је први потез реконструкција Савјета министара, па потом федералне владе Човић је казао да ће се све радити у једном кораку. Није прецизирао хоће ли бити реконструкције Савјета министара ако истовремено не почне реконструкција федералне владе.
Човић је прије десетак дана у интервјуу за "Независне" најавио да ће ХДЗ БиХ тражити да се заједно са реконструкцијом Савјета министара БиХ у једном пакету ријеши и улазак ХДЗ-а у федералну владу.
Он данас није прецизирао на који начин би се одвила реконструкција федералне владе, само је истакао да није једноставно.
"Постоје три начина за реконструкцију власти у Федерацији БиХ. Први је да ОХР суспендира своју одлуку којом је ставио ван снаге одлуку Средишњег изборног повјеренства према којој избор власти у Федерацији БиХ није урађен на легалан начин, што не очекујем.
Други начин је да предсједник Федерације БиХ поднесе оставку, што је по мени логично, али није извјесно, и трећи начин је да се осигура парламентарна већина која ће урадити смјену предсједника или допредсједника и да то иде на Уставни суд", појаснио је Човић.
Најавио је да ће се у петак састати са Златком Лагумџијом, предсједником СДП-а, када ће много тога бити дефинирано, међу осталим и точна динамика и рокови који ће гарантирати процес реконструкције власти.
Истакнуо је да је процес реконструкције власти у Федерацији БиХ компликован, али не и немогућ. Према најавама из неких странака које партиципирају у федералној влади, данас би се могли састати предсједници све четири странке владајуће платформе, коју чине СДП, СДА, ХСП и НСРзБ.
Те странке, пак, имају различите ставове о закључцима највиших органа ХДЗ БиХ, а неке ће их тек одредити.
"То је било очекивано. Мислим да ће и даље бити силовања процедура, кршења законских одредаба и на тај начин ће се кренути у даљу дестабилизацију политичког живота", казао је Амир Зукић, генерални секретар СДА.
Дамир Машић, члан Предсједништва СДП и министар у Влади ФБиХ, рекао је да ће органи странке најозбиљније размотрити све што се дешава, па тако и ставове ХДЗ БиХ и ХДЗ 1990 и јавности се очитовати о томе.
Звонко Јуришић, лидер ХСП, пак истиче да од реконструкције Владе ФБиХ нема ништа и да су то нечије жеље.
Јерко Иванковић Лијановић, потпредсједник НСРзБ и министар у Влади ФБиХ, казао је да сматрају легитимним да странке опозиције траже позицију унутар парламентарне већине и да нису они ти који ће испуњавати жеље два ХДЗ-а.
Он је додао су спремни разговарати о формирању нове владе ФБиХ, али која ће бити боља од постојеће, те да су спремни бити и опозиција, јер је то честит посао.
Весо Вегар, в.д. секретара ХДЗ 1990, нагласио је да су закључци органа ХДЗ БиХ очекивани јер су логични, те да се, када се говори о реконструкцији Владе ФБиХ у којој ће бити ХДЗ, мисли на оба ХДЗ-а.
"Ту не треба бити мјеста за мале странке које су служиле као декор досадашњој коалицији СДП-СДА", додао је Вегар, те је најавио да ће ХДЗ 1990 у петак имати службени став, када је сједница Предсједништва.
Странке из Српске сложне су да се што прије треба ријешити политичка криза у ФБиХ и да се неће мијешати.
"Апелујем на све политичке факторе у ФБиХ да што прије ријеше ту кризу, јер ће колатерала бити сви грађани БиХ, који све теже и горе живе. БиХ не може допустити луксуз да три године буде константно у кризи", нагласила је Александра Пандуревић, посланик СДС-а у бх. парламенту.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у бх. парламенту, истакла је да се очекивало да ће два ХДЗ-а својевремено ући у Владу ФБиХ па нису и да је сада прилика да се то уради.
"Пратимо све, али се не укључујемо у тај дио посла који треба завршити у ФБиХ. Очекујемо да то ураде у најкраћем року да бисмо могли наставити да радимо", додала је Мајкићева.
К. Спајић-Перић, М.Ренер-Смајовић