СAРAЈЕВО - Иако на Министарство одбране БиХ отпада трећина укупних средстава којима располажу институције БиХ, и док се огромни новчани износи троше за плате и смјештај запослених у Оружаним снагама БиХ, војницима у касарнама недостају основне прехрамбене намирнице и средства за хигијену. У извјештају о раду парламентарног војног повјереника БиХ за 2011. годину, који је усвојен на посљедњој сједници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, наведено је да постоји проблем у организацији исхране припадника ОС БиХ, складиштењу хране и њеном допремању на истурене локације.

- Испорука прехрамбених артикала није извршена у складу са кварталним захтјевима јединица. Оређени прехрамбени артикли као што су шећер, рижа, пасуљ, јестиво уље, концентрат за супу и други који су требовани уопште нису испоручени, што је директно утицало на квалитет исхране припадника ОС БиХ - наведено је у извјештају и наглашено да је током три квартала прошле године испуњена тек половина захтјева за набавком намирница које су стизале из Оружаних снага.

У извјештају је истакнуто да војни објекти немају довољан асортиман прехрамбених артикала, као и да је испорука свјежег меса и сувомеснатих производа неравномјерна.

Наглашено је да су састав и обученост кухињског особља довели до тога да квалитет припреме појединих оброка не буде на захтијеваном нивоу.

- Због недостатка новчаних средстава ОС БиХ већ дуже вријеме имају проблема са организацијом исхране, а у протеклом периоду набављено је само 38 одсто требованог детерџента за машинско прање посуђа, 21 одсто детерџента за ручно прање посуђа, 16 одсто средстава за дезинфекцију посуђа и 22 одсто средстава за испирање посуђа - наводи се у извјештају.

Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић рекла је "Гласу Српске" да Предсједништво БиХ и главни политички актери озбиљно треба да размотре могућност смањења броја припадника Оружаних снага БиХ, јер је очигледно да услови у којима војници раде нису адекватни.

- Војска у БиХ је запуштена, а истовремено енормна средства из буџета троше се на закупнине и плате високих функционера. Војници немају ни пасуљ, ни рижу да се прехране - казала је она и додала да је од бројних притужби војника испуњена тек половина.

- Управо се ради на прегледу одбране БиХ који треба да дефинише величину и структуру ОС БиХ, јер је потребно прецизно дефинисати бројност војске коју земља може да издржава. Многе земље иду на рационализацију војске и то би свакако требало да уради и БиХ, а не да претендује да у саставу ОС има 10.000 војника - рекла је Мајкићева.

Истиче да припадници ОС тренутно не личе на озбиљну војску.

- Војска мора да буде добро обучена, опремљена и спремна за мировне мисије, а не да оскудијева у храни, средствима за хигијену, обући, одјећи... Таква војска не може да се припреми за изазове - казала је Мајкићева.

Замјеник министра одбране БиХ Марина Пендеш рекла је "Гласу Српске" да није упозната са примједбама парламентарног војног повјереника када је ријеч о исхрани и хигијенским условима у војсци, те да су у овом извјештају изнесене "тенденциозне ствари, које напросто не стоје".

- Сматрам да је војни повјереник почео да се бави стварима које нису у његовој надлежности и требало би најприје да прочита шта је његов задатак, да добро проучи све примједбе које му се достављају, сагледа све стране тих примједби, па онда да износи тврдње - казала је Пендешева.

Војном повјеренику током прошле године пристигло је 59 притужби, од чега су 22 ријешене, а у току је 37 истрага.

Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner