СAРAЈЕВО - Представници Министарства одбране БиХ и сви који су учествовали у процесу уништавања вишка оружја, муниције, минско-експлозивних средстава и војне опреме биће саслушани пред Истражном комисијом Парламента БиХ. Казали су то представници Истражне комисије за провјеру законитости процеса уништавања муниције, минско-експлозивних средстава, наоружања и војне опреме Парламента БиХ послије јучерашње сједнице тог тијела. Најављена саслушања требало би да дају одговор на питања гдје су завршавала средстава добијена делаборацијом вишка муниције и наоружања који су пратиле бројне афере.

Предсједавајућа Истражне комисије Душанка Мајкић је рекла да су чланови комисије добили сет материјала који третира процес уништавања муниције, оружја, минско-експлозивних средстава и војне опреме од 2006. до 2010 године. Истакла је да ће тај материјал бити основ за рад.

- Представници Министарства одбране ће присуствовати сједницама комисије да би одговарали на наша питања. У раду ће учествовати и представници ЕУФОР-а, ОЕБС-а и NATO-а, чији експерти врло добро познају ову област - рекла је Мајкићева.

Од њих ће, истакла је Мајкићева, бити тражени одговори у вези са процесом делаборације.

- Њихови стручњаци ће тачно рећи који материјали и у којој количини настају делаборацијом. Мора се наћи одговор гдје су та средства, гдје су завршавала и како је дошло до тога. Чињеница је да од почетка процеса уништавања РС није добила ни фенинга од средстава која су настала делаборацијом, а за четири године уништаване су и делаборисане хиљаде тона оружја, муниције и минско-експлозивних средстава - рекла је Мајкићева.

Она је додала да су ова питања годинама постављана на Заједничкој комисији за одбрану и безбједност Парламента БиХ, али да није било одговора.

- Јавност коначно треба да зна шта се у том послу заиста радило и да ли је вишак оружја, муниције и минско-експлозивних средстава уништаван или извожен и гдје и на који начин су завршавали нуспроизводи и делаборисане сировине - рекла је Мајкићева.

Члан Истражне комисије Сташа Кошарац рекао је "Гласу Српске" да за шест година откако функционишу Оружане снаге и Министарство одбране БиХ јавност мора да сазна гдје су завршавала средства добијена делаборацијом и зашто РС од тога није добила ништа.

- Републике Српска је Министарству одбране БиХ дала на управљање оружје, муницију и минско-експлозивна средства. Енормне количине су у протеклом периоду уништаване и напросто је несхватљиво како је могуће да нам се није вратио ни фенинг. Мора се сазнати због чега је то чињено и ко је, уколико јесте, у свему томе незаконито профитирао - казао је Кошарац.

Представници РС годинама упозоравају на нетранспарентност процеса уништавања наоружања, а до сада су откривене бројне малверзације у том процесу. Посљедња од њих је нестанак 11,5 тона експлозива из вогошћанског "Претиса", на шта је упозорио члан Предсједништва БиХ из РС Небојша Радмановић. Испоставило се да је експлозив који је требало да буде уништен продат предузећу "Витезит" из Витеза, али за то нико није одговарао.
Ознака тајности

Душанка Мајкић је рекла да су материјали који су достављени Заједничкој комисији за одбрану и безбједност Парламента БиХ у вези са уништавањем оружја и муниције имали ознаку тајности.

- На мој захтјев са тих материјала је скинута ознака тајности, јер нема никакве потребе за тим. Материјал који говори о уништавању старог оружја не може бити тајан. Постојало је до сада много препрека да се скине ознака тајност, али и то је учињено - рекла је Мајкићева.

Аутор: Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner