У скоро петогодишњем мандату министра иностраних послова БиХ, Свена Алкалаја, Република Српска није имала готово никакву комуникацију с дипломатском централом у Сарајеву нити је он нашао за сходно да по било којем питању консултује неку од републичких институција, иако је имао уставну обавезу да представља све грађане БиХ.

Указао је на ово недавно и предсједник Народне скупштине Републике Српске, Игор Радојичић, рекавши да парламент Републике Српске, осим спорадичних случајева, није имао комуникацију с МИП БиХ. - То Министарство требало би да помаже сваком грађанину БиХ, било да је из Републике Српске, ФБиХ или заједничких институција да остварује међународне контакте. Уколико МИП БиХ служи за блокирање међународних контаката, онда то није Министарство спољних послова једне земље - подвукао је Радојичић.

Надлежни у Српској због тога и упозоравају да би будући односи РС са ФБиХ и заједничким органима могли да зависе управо од тога како ће се према Бањој Луци поставити Алкалајев насљедник, по свему судећи, лидер СДП Златко Лагумџија.

- Настави ли се са старом дипломатском праксом, од које Република Српска нема никакву практичну корист, напротив, биљежи само штету, нема ниједног разлога да се очекује било какав напредак у БиХ. Извјесно је да ће се ускоро поставити питање зашто ће грађани Српске дебело плаћати рад амбасада и конзулата, од којих имају само штету и до када - упозорили су надлежни из Републике Српске.

У петогодишњем мандату Свена Алакалаја, актуелног министра спољних послова БиХ, немогуће је издвојити највећи дипломатски гаф, будући да, према оцјенама надлежних, понашање шефа дипломатије, осим десетина тактичких промашаја, прате и озбиљне финансијске нерегуларности.

У Алкалајевој бахатости надлежни издвајају оне посљедње, које, како кажу, уједно најбоље и осликавају ко је био на врху дипломатије, када је умјесто Ивици Дачићу, министру унутрашњих послова Србије честитку послао Станиславу Чађи, министру унутрашњих послова РС, али и познати излет у Слано, када је у сред радног времена службеним аутомобилом "тркнуо" до плаже.

- То је свакако само врх леденог бријега. Мандат од преко четири године препун је бахатих поступака и растрошности о којој сви увелико причају.
Према егзактним подацима, шеф дипломатије појавио се на свега осам од 23 сједнице Савјета министара БиХ, одржане у првих девет мјесеци прошле године - рекли су надлежни.

Посебно су, како кажу, спорна Алкалајева путовања, који углавном обилази егзотичне земље и тениске турнире, а као оправдања доноси споразуме од којих БиХ нема никакве користи. ЦЦИ у деветомјесечном извјештају о раду Савјета министара БиХ наводи да МСП током 2011. године није предложило ниједан закон. Алкалај је имао обавезу и да успостави дипломатске односе са 48 земаља, а то је учинио с 24 државе и то углавном из арапског свијета.

- Када се сабере трајање сједница Савјета министара на којима је Алкалај боравио током прошле године долази се до закључка да је на засједањима провео девет часова и 33 минута - навели су у ЦЦИ.

Ана Тришић-Бабић, замјеница министра иностраних послова БиХ, каже да је већ пет година на сцени апсолутна приватизација Министарства спољних послова, на коју није реаговала ниједна институција у БиХ, иако су сви за то знали.

- Приватизација Министарства није била нимало безазлена, нити без циља. Заправо се настојао промијенити Дејтонски мировни споразум, кроз антидејтонска дијела. На срећу, било је адекватних реакција из Републике Српске, па су таква настојања обесмишљена, иако је штету, која настаје због бламажа, немогуће поправити - рекла је Тришић-Бабићева.

Она је даље додала да понашање једног појединца у Министарствуи, који је потпуно приватизовао институцију, показује слабост цјелокупног система.
- То Министарство плаћају грађани БиХ и логично да би оно требало бити на услузи свим грађанима.

Самим тим, треба да има сарадњу с ентитетским владама, што јасно пише у Уставу БиХ. Због лошег односа према ентитетима, односно РС, ствари су се рефлектовале на ниво БиХ, па нисмо напредовали у процесу европских интеграција, штавише, каснили смо у свему. Рецимо, посљедњи смо добили безвизни режим - истакла је Тришић-Бабићева.

Душанка Мајкић, посланица у Представничком дому парламента БиХ, МИП БиХ окарактерисала је као институцију у којој влада потпуни хаос и неред.

- Мало које министарство ће насљедник затећи у нереду какав влада у спољним пословима. Ма ко да наслиједи Алкалаја, мораће да се ухвати у коштац са десетинама проблема, од којих су само неки систематизација радних мјеста и непостојање спољнополитичких приоритета. Ми не знамо које су земље приоритет БиХ. У том министарству није случајно да постоји замјеник министра, који треба да дефинише интересе РС, уз сарадњу са шефом дипломатије. То се пет година није могло остварити - рекла је Мајкићева.

Она је даље додала да је безброј пута доказано да је располагање новцем у МИП БиХ изван свих закона и прописа.

- Постоји већи број запослених, него систематизованих радних мјеста. Осим тога, нигдје на свијету се не може наћи примјер да сви запосленици имају статус дипломате, почевши од амбасадора до шофера. То, нажалост, имамо у МИП БиХ - закључује Мајкићева и додаје да ће сређивање стања у наредном периоду зависити од првог човјека МИП БиХ, али и његовог замјеника.

Властита промоција

Ана Тришић-Бабић нагласила је да је све вријеме Свен Алкалај велики новац трошио на властиту и страначку промоцију.

- Након пет година Алкалаја биће тешко вратити Министарство у уставне оквире. У посљедњим годинама цијела структура потпуно је девастирана, критеријуми су потпуно срозани.

О каквој особи се ради најбоље свједочи податак да је због сукоба интереса имао забрану рада у извршној власти, што наравно није поштовао. Посљедње три године Алкалај је потпуно нелегално радио – истакла је Тришић-Бабићева.

Аутор: М. КРЕМЕНОВИЋ
e-max.it: your social media marketing partner