Перспективна војна имовина, која у Републици Српској обухвата око 24 војна објекта, могла би као компромисно рјешење бити укњижена на БиХ, али под условом да се законски регулише да се сви објекти који једног дана не буду потребни Оружаним снагама БиХ врате у власништво ентитета. - Годинама су приједлози потпуно супротстављени. Из РС је став био да перспективна имовина не може бити укњижена на БиХ, већ уступљена на кориштење Оружаним снагама БиХ, како би се након престанка потребе вратила ентитетима. Из ФБиХ инсистирало се на обавезном трајном књижењу перспективних објеката на БиХ. Компромис би се евентуално могао наћи у књижењу тог дијела војне имовине на БиХ уз законску обавезу да се по престанку потребе имовина врати и буде укњижена на ентитет у којем се налази - објаснили су упућени. Истовремено, према нашим сазнањима, ради се на неким корекцијама постојећа 24 перспективна објекта на територији РС.

Могућност компромиса наговијестио је и Милорад Додик, предсједник РС, рекавши да су лидери политичких партија на посљедњем састанку у Мостару разговарали и о војној имовини и да се наслутила могућност да буде постигнут компромис. Преостала војна имовина која је декларисана као неперспективна, одмах ће бити књижена на ентитете.

Како тврде упућени, управо је питање војне имовине зауставило шири договор о државној имовини, будући да би одмах након или паралелно са усвајањем закона о војној имовини, могло бити ријешено и питање државне имовине, која ће бити у највећем дијелу укњижена на ентитете, како је то за територију Српске регулисао и Закон о државној имовини на територији РС. Она имовина која је на територији ентитета а потребна је за функционисање заједничких институција, могла би бити уступљена институцијама БиХ на кориштење.

Душанка Мајкић, посланик СНСД у Представничком дому парламента БиХ, рекла је да има информације да се воде разговори како би се ово питање ријешило и да постоји висок степен интересовања свих страна да се ово питање оконча.
- Око рјешења још ништа конкретно не могу рећи, али знам да иде добрим путем и да би се могло наћи компромисно рјешење - рекла је Мајкићева.

Који су објекти из Републике Српске перспективни за Оружане снаге БиХ

Оружане снаге БиХ заинтересоване су за укупно 24 објекта на територији РС. Ријеч је о касарнама "Козара" Бања Лука, "Мика Боснић" Бања Лука, "Жарко Згоњанин" Приједор, "Војвода Радомир Путник" Добој, "3 мај" Добој, "Здравко Челар" Дерветна, "Војвода Степа Степановић" Бијељина, "Милош Обилић" Пале, "Билећки борци" Билећа, "Петар Мркоњић" Мркоњић Град.

Оружане снаге БиХ заинтересоване су и за подземни објекат "Јахорина" Пале, као и за чворишта "Лебршик" Гацко, два чворишта "Лисина" Приједор, "Свињар" Прњавор, "Велики Жеп" Хан Пијесак, "Кмур" Фоча, "Леотар" Требиње, и "Дуге Њиве" Модрича. Перспективним објектом проглашен је и војни аеродром "Маховљани" у Бањој Луци. Интересовање постоји и за полигоне - стрелишта у Бијељини и Калиновику, као и за складишта у Дервенти и Фочи. Поред ова 24 објекта која су на територији РС и некадашње власништво Министарства одбране РС, односно ВРС, Оружане снаге БиХ перспективном су прогласили и 44 објекта у ФБиХ, међу којима су такође касарне, полигони, складишта и чворишта.

Аутор: Фокус
e-max.it: your social media marketing partner