БAЊAЛУКA - Савјет министара БиХ задужио је Министарство цивилних послова да сагледа стање у Aгенцији за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ, а Министарство спољне трговине и економских односа да провјери рад и ефикасност Комисије за концесије БиХ, које троше огроман новац без готово икаквог резултата. Потврдили су ово јуче "Гласу Српске" у Савјету министара и додали да ова министарства треба да, послије обављених анализа, предложе одговарајуће мјере. Савјет министара донио је овакву одлуку након што је посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић од Савјета затражила да испита ефикасност досадашњег рада и оправданост даљег постојања Aгенције за развој високог образовања и осигурања квалитета и Комисије за концесије.

- Евидентно је да све већи број институција БиХ сваке године троши све већа буџетска средства, а да при том остварује веома слабе резултате. Зато тражим од Савјета министара да испита ефикасност рада и оправданост ових институција те да, послије сагледавања стања, предложи одговарајуће мјере - навела је Мајкићева у иницијативи.

Она је јуче "Гласу Српске" изјавила да се нада да ће ово бити прве институције које ће бити укинуте.
- Очекујем да ћемо почети да укидамо велики број институција које су постале саме себи сврха, које неоправдано троше огромна буџетска средства и да ћемо коначно ићи на рационализацију администрације - рекла је Мајкићева.

Она је додала да ове институције нису дале никакве резултате у свом досадашњем раду.
- Људи су то схватили као радно мјесто на које се понекад наврати, а за шта добијају високе плате и друге бенефиције - закључила је Мајкићева.

"Глас Српске" раније је писао да је Aгенција за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ лани имала буџет од 1,74 милиона марака, а ревизорски и извјештаји о раду су показали да изнајмљује вилу у Бањалуци за коју мјесечно плаћа кирију од 10.000 марака и поред тога што им је Влада РС дала на коришћење просторије у центру Бањалуке.

У ревизорском извјештају за прошлу годину наводи се да је Aгенција за три године закуп просторија платила више од 360.000 марака, те да у возном парку има и луксузни аутомобил вриједан више од 100.000 марака.
Мајкићева је раније истакла да је десет дана тражила гдје се налази ова агенција те да на њеном сајту није могуће наћи број телефона нити адресу.

Рад Aгенције карактерише и то што је њен Управни одбор за годину одржао само пет сједница, те да нису успјели да донесу ниједну препоруку.

Ништа боља није ни Комисија за концесије БиХ, која лани није издала ниједну концесију, а само на плате и накнаде запослених утрошила је више од 660.000 марака. Ревизори су их упозорили да треба рационалније да троше буџетска средства.

Aгенције

На нивоу БиХ ради више од 20 агенција за које мало ко зна да постоје, чиме се баве, колико чиновника запошљавају и колико новца из буџета троше.
Годишње су на располагању имале милионе марака, а буџете су трошили углавном на плате, накнаде и остале трошкове запослених, док су слабо видљиви резултати њиховог рада.

Aутор: Ведрана Кулага
e-max.it: your social media marketing partner