Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић истакла је да је одлука Савјета министара БиХ да утврди измјене Кривичног закона БиХ о негирању геноцида завјера Савјета министара коју, како каже, нико не може одбранити.
"Од времена чувене политике Хариса Силајџића из 2007. године када је Закон о негирању геноцида први пут покушан да се наметне институцијама БиХ и када због српских гласова није прошао, затим другог и трећег покушаја 2012. и 2016, па све до овог најновијег, покушава се урадити нешто што се не може схватити као добра намјера.
Претпостављам да се министри у Савјету минстара нису довољно бавили овим законом, јер да јесу, знали би шта он доноси онима који тек треба да одговарају за учињене или неучињене ратне злочине", рекла је Мајкићева.
Она додаје да ова измјена Кривичног закона третира ширење мржње путем медија, али да се онај, како каже, опаснији дио односи на забрану негирања геноцида.
"То значи да би сви они којима се суди за ратне злочине, а који приликом своје одбране наведу било шта што се може третирата као повреда овог члана закона, били директно санкционисани и остављени без права на одбрану јер би у том случају био санкционисан и њихов адвокат", истакла је Мајкићева.
Било би логично, рекла је она за РТРС, да се овакав закон донесе у земљи са изрегулисаним правосуђем, али у земљи у којој велики број српских гробница чека свој епилог значило би ускраћивање могућности великом броју људи да одговарају за злочине.
Мајкићева је констатовала да не постоји ни један аргумент који говори у прилог томе да Република Српска треба овакав закон, као ни било који политичар који би могао да оправда своје гласање за овакав закон.
"То што су у Савјету министара гласали за овај закон је одговорност коју ће једног дана морати да оправдају.
Гласали су зато што - или нису довољно разумјели или нису хтјели да разумију посљедице усвајања", оцијенила је Мајкићева.
У сваком случају, додала је она, овај закон ће се по хитном поступку наћи у скупштинској процедури гдје ће, нада се, по четврти пут остати без подршке српских посланика.
Шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Сташа Кошарац позвао је СДС да осуди понашање својих министара, извини се српским жртвама и да заједно са СНСД-ом гласа против предложених измјена Кривичног закона.
- Гласањем својих министара СДС по свему судећи признаје геноцид у Сребреници. Имају, међутим, довољно времена, али не знам да ли имају политичке храбрости да се супротставе Бакиру Изетбеговићу и да онемогуће усвајање предложених измјена закона које су штетне за РС. Предмет кривичног гоњења не могу бити они који негирају геноцид јер у Сребреници није био геноцид - рекао је Кошарац.
Мирко Шаровић је послије сједнице Савјета министара изјавио да су уважене сугестије из Републике Српске, али је јуче очигледно схватио размјере грешке и кориговао став.
- Предложене измјене су усвојене само у начелу. Коначан текст ћемо подржати уколико буду прихваћене примједбе српских министара које су на линији препорука Владе Републике Српске - рекао је Шаровић.
Драган Мектић је рекао да су инсистирали да дословно буду уважене примједбе Високог судског и тужилачког савјета БиХ и Министарства правде Републике Српске и да је то и учињено.
Замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламента БиХ Младен Босић рекао је да би измјене Кривичног закона могле бити прихватљиве уколико буду уважене Касиповићеве примједбе.
- Колико сам схватио, то је била условна подршка уколико буду уважене примједбе министра правде Републике Српске. Ми ћемо у супротном бити против тих измјена закона. На СНСД-у је да ли ће тај закон проћи или не - рекао је Босић.