Посланик СНСД-а у Парламентарној скупштини БиХ Душанка Мајкић изјавила је да је данашњим утврђивањем измјена Кривичног закона БиХ у Савјету министара, којим се предвиђа пет до 10 година затвора за негирање геноцида или злочина против човјечности, почињена нечувена издаја интереса Српске.
Коментаришући изјаву министра спољне трговине и економских односа БиХ Мирка Шаровића да су приликом утврђивања овог приједлога уважене сугестије министара из Републике Српске, Високог судског и тужилачког савјета БиХ и Министарства правде Републике Српске, Мајкићева је рекла да је Шаровић морао рећи који су то сугестије српских министара у Савјету министара уважене.
“Нема ниједне сугестије која би ту позицију поправила. Биће веома занимљиво видјети о чему је ријеч и шта су то представници Савеза за промјене прихватили”, рекла је Мајкићева.
Савјет министара БиХ данас је утврдио Приједлог закона о измјенама и допунама Кривичног закона БиХ којим се дефинише појам јавног подстицања на насиље и мржњу.
За јавно подстицање на насиље и мржњу “усмјерену против групе или неког члана такве групе одређене с обзиром на расу, боју коже, вјероисповијест, поријекло или националну или етничку припадност, пол, полно опређељење, родни идентитет, инвалидитет или било које друге особине” предвиђена је казна затвора од најмање годину дана.
Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић рекао је данас Срни да су приликом утврђивања Приједлога закона о измјенама и допунама Кривичног закона БиХ уважене сугестије министара из Републике Српске, Високог судског и тужилачког савјета БиХ и Министарства правде Републике Српске.
Министар правде БиХ Јосип Грубеша рекао је медијима након сједнице Савјета министара да су за оне који путем јавних медија, новина, телевизије, информатичких система пропагирају насиље или мржњу према било коме предвиђене казне од најмање годину дана затвора, док је за оне који негирају геноцид или злочин против човјечности предвиђена казна од пет до 10 година затвора.
Срна