Сарајево - Министарство одбране БиХ које је за вoјнике Оружаних снага БиХ набављало униформе и чизме неодговарајућих бројева, грешку ће исправљати ангажовањем кројача и куповином нове обуће, што значи да ће бити изложено дуплом трошку.
Овај случај примјер је потпуног хаоса који влада у јавним набавкама које спроводи Министарство одбране, а за шта се годишње црпе огромне суме новца пореских обвезника.
Иако је просјечан конфекцијски број војничке униформе 52, војницима су у протеклом периоду испоручиване униформе конфекцијског броја 56 и 58, а чизме које су добијали углавном су биле број 36 или 46/48. Министарство је недавно покренуло поступак набавке услуга прекрајања униформи које има на залихама, с циљем обезбјеђења недостајућих, а набављена је и одређена количина војних чизама.
У извјештају о реализацији оперативног плана за унапређење система јавних набавки у Министарству наведено је и да је правилник о униформама у Оружаним снагама БиХ у завршној фази одобравања те да је расписан поступак за израду идејног рјешења за нови модел униформи.
Члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић упозорава да проблем јавних набавки у Министарству одбране није новијег датума, односно да траје најмање осам година.
- Сваке је године тај проблем све тежи и у све већем обиму. Посљедња информација коју је Министарство доставило Заједничкој комисији говори у прилог томе да се ствари јако споро помјерају. Након великог броја примједаба официра и војника да им недостају униформе одговарајућих бројева констатовано је да Министарство приликом набавке није водило рачуна о бројевима који су потребни, него су их набављали насумице - констатује Мајкићева.
Додаје да су дошли у ситуацију да војска и официри сами набављају или прекрајају униформе о свом трошку.
- Сада када је број униформи које нико не може да носи толики да су затрпани магацини, морају расписивати нови тендер да би изабрали фирму која ће их прекројити. То значи да два пута плаћамо једну те исту униформу - једном да је сашију, а други пут да је прекроје - рекла је Мајкићева и додала да је ова ситуација апсурднија и због тога што се у досијеу сваког од припадника Оружаних снага наводе и подаци о конфекцијском и броју обуће.
Мајкићева истиче да је проблем јавних набавки у овом министарству акутан, подсјећајући да је за Оружане снаге набављан огрев који је плаћан 150 КМ по метру кубном, те 1.509 килограма различитих врста конзерви са храном, а у магацине је стигло чак 14 пута више, од чега је добар дио био неисправан.
- Министарство показује неку вољу, али помаци нису готово никакви. На папиру има помака, али резултати не постоје - закључила је Мајкићева.
У извјештају Министарства одбране између осталог се наводи да је до краја прошле године спроведено 309 поступака набавки у вриједности од 25,4 милиона марака, у које није урачунат ремонт хеликоптера.
У извјештају такође стоји да су поништена 23 поступка набавки, а најчешћи разлози за поништење су ти да није било ниједне понуде или оне нису биле прихватљиве због знатно више цијене од процијењене или понуђачи нису прилагали потпуну документацију.
Као важан напредак у систему јавних набавки у Министарству наводе да је у прошлој години Канцеларија за рјешавање жалби прихватила само четири жалбе на поступке јавних набавки, "што показује да Министарство није имало већих пропуста у изради, објављивању тендерске документације и евалуацији понуда".
У извјештају је констатовано да је обављена анализа постојеће унутрашње организације Сектора за јавне набавке и логистику и да је неопходно измијенити систематизацију, повећати број радних мјеста у том, као и у Сектору за финансије и буџет, као и приједлог измјена описа радних задатака. Додају да врше и анализу правилника о унутрашњој организацији Министарства.
- Покренута је израда јединственог правилника за набавку робе, услуга и радова у Министарству и Оружаним снагама. Правилник је тренутно у фази нацрта и планирано је да буде одобрен до краја априла 2017. године - наводи се у извјештају Министарства одбране.
Проблеми
У извјештају о раду војног повјереника Бошка Шиљеговића за 2016. годину истакнуто је да су дотрајале униформе, стара и неисправна возила, лоша храна и спорна безбједност у врху листе проблема са којима и даље свакодневно кубуре војници и њихове старјешине у касарнама и другим објектима Оружаних снага БиХ.
Министарство одбране навело је да су остварили континуитет у уговарању и снабдијевању ОС БиХ храном, горивом и енергентима током прошле године и од планираних средстава уговорено је око 91 одсто.
Жељка Домазет