Сарајево - Анализа спољнополитичког статуса БиХ и стања у дипломатско-конзуларној (ДКП) мрежи по свему судећи ће потрајати, јер ни мјесец послије формирања комисије чији је то задатак, нико се није ни мрднуо с мјеста.

Делегати у Дому народа Парламента БиХ су на сједници 7. априла именовали привремену истражну комисију чији су чланови добили задатак да започну са анализом спољнополитичког статуса, стања у дипломатско-конзуларној мрежи, те рада Министарства иностраних послова БиХ.

Комисија је именована на приједлог делегата ХСС-а Марија Караматића, а иако је одлука Дома о формирању истражне комисије објављена у "Службеном гласнику БиХ" 14. априла, чиме су створени услови да изабрани званичници наредног дана могу већ да почну да раде, они нису ни засукали рукаве.

Конститутивна сједница комисије заказана је тек за 29. мај, што Караматић сматра скандалозним.

- Требало је да већ 15 дана након именовања почнемо да радимо посао који нам је повјерен, јер нам предстоји конституисање руководства комисије, усвајање правилника о раду и статута. Док пуним капацитетом почнемо да радимо, проћи ће сигурно два и по мјесеца од усвајања закључка у Дому народа - рекао је Караматић.

Парламентарци су сложни у ставу да је стање у ДКП мрежи веома лоше, а није сјајан ни спољнополитички статус БиХ. Док једни кривца за то виде у министру иностраних послова Игору Црнатку, други наглашавају да урушавање дипломатије траје одавно.

Караматић је раније казао да инсистира на томе да Црнадак буде саслушан и да буду истражени подаци о његовим путовањима, те какви су ефекти састанака по свијету.

- Кредитни рејтинг нам је на нули. Желимо да видимо шта је Црнадак направио за ову земљу - истакао је Караматић.

Посебну примједбу имао је на то што се, како тврди, Црнадак никада није појавио на сједници Дома народа.

Из Комисије за спољне послове Представничког дома Парламента БиХ у неколико наврата су упозоравали да су у 80 одсто ДКП мреже шефови некаријерне дипломате.

Предсједавајућа Комисије за спољне послове Представничког дома Душанка Мајкић (СНСД) нагласила је када је почела прича о истражној комисији да ни комисија на чијем је челу никада није добила цјеловиту анализу о стању у дипломатији, нити је Министарство иностраних послова направило план шта у будућности има намјеру да чини.

Црнадак, са којим нисмо успјели да ступимо у контакт, тада је нагласио да нема никакав посебан коментар ни у вези са формирањем истражне комисије, а ни са наводима Караматића.

Оцјењивање

Многобројне иницијативе да буде усвојен документ који би садржавао критеријуме за оцјењивање рада представника БиХ у иностранству пале су у воду.

Министарство иностраних послова БиХ поодавно је сачинило приједлог правилника којим се уређује начин оцјењивања рада амбасадора, шефова дипломатских мисија и конзула, али документ још није угледао свјетлост дана.

Игор Црнадак потврдио је да је припремљен приједлог текста тог правилника, али је он на чекању.

ministarstvo ino poslova

Ведрана Кулага

e-max.it: your social media marketing partner