Имовином у Босни и Херцеговини, као кључним условом за затварање ОХР, нико се у БиХ не бави.
Готово све политичке странке у БиХ су у марту 2012. потписале споразум којим су само начелно договорили на који начин би могла да се расподели војна и државна имовина у БиХ. Међутим, ни сам споразум у пракси никада није спроведен, због различитих тумачења тог документа.
Обавеза расподеле имовине и даље је на снази, ако БиХ жели да се реши високог представника и уђе у НАТО. Политичке странке, посебно оне водеће на нивоу БиХ, то питање за сада, ипак не стављају на дневни ред, а нису сигурне ни када ће.
- Питањем војне и државне имовине тренутно се нико не бави. Чак се и у Прегледу одбране говори о смањењу локација перспективне непокретне војне имовине са 63 на 57. Мислим да има и простора да се због имовинских односа још нека локација преиспита, јер Оружаним снагама не требају проблеми тамо где ти односи нису чисти – каже за “ЕуроБлиц” Селмо Цикотић, члан председништва СДА и саветник бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића.
Истовремено, посланик СНСД у парламенту БиХ Душанка Мајкић сматра да кључ решавања проблема војне и државне имовине лежи у рукама бошњачких странака, које годинама опструишу начелни договор који је раније постигнут.
- Неко је требало претходно да утврди шта је то све имовина којом располаже БиХ. Извршна власт, која би то требало да уради по природи посла, никада ништа није радила на томе. Сви се надају да ће неко из међународне заједнице донети неку одлуку којом ће присилити некога да реши тај проблем, на начин како би одговарао бошњачким политичарима.
С друге стране, бошњачки политичари неће да отварају то питање, јер је њихов политички став да је БиХ потребан ОХР, тако да њима најмање одговара да испуњавају услове за одлазак ОХР. То је питање које ће још задуго остати отворено – каже Мајкићева.
Страначки споразум
Према споразуму странака из 2012, перспективна непокретна војна имовина књижила би се као власништво БиХ за потребе Оружаних снага БиХ, а део неперспективне војне имовине у којој су смештене институције БиХ, књижиле би се као власништво БиХ.
Договорено је и да део неперспективне војне имовине, која је у поседу Министарства одбране БиХ, постане власништво општина на чијој се територији налази, док би имовина институција БиХ, која више не би била потребна, прешла у власништво ентитета.