Саудијска Арабија планира да у Сарајеву до 2021. изгради истраживачки институт вредан 25 милиона америчких долара.

Мегаломански пројекат, назван по саудијском краљу Салману Бину Албулазизу, површине је 4.000 метара квадратних, на пет спратова, плус студенстки дом од 5.000 квадрата, који може да прими 2.000 студената.

Ту можда не би било ништа спорно да у причи не постоје бар два сумњива детаља.

Институт се гради у оквиру приватног Универзитета „Сарајевска школа за науку и технологију“ чији је председник и ректор контроверзни Ејуп Ганић, који је својевремено био ухапшен у Лондону по потерници Србије за ратне злочине, али је ипак пуштен.

Друго, иза саудијског улагања у приватни бизнис стала је – БиХ.

Министар финансија и трезора Вјекослав Беванда је 14. септембра 2016. потписао меморандум са Саудијском Арабијом, а о ратификацији акта сутра ће се изјаснити Представнички дом БиХ. Како је наведено у меморандуму, све се ради с циљем „јачања братских односа између Краљевине Саудијске Арабије и БиХ“ те унапређења нивоа високог образовања за студенте са поменутог универзитета. Арабија ће грант доделити БиХ, а она се обавезује да ће пројекат завршити преко Ганићевог универзитета.

- БиХ обезбеђује да се у провођењу пројекта даје приоритет производима, услугама и консултанитима из Саудијске Арабије.

Такође, БиХ предузима све потребне радње како би обезбедила земљиште и права у односу на земљиште - неке су од одрадаба из меморандума.

Међутим, стручњак за безбедност Џевад Галијашевић тврди да Саудијци у Сарајеву не граде истраживачки институт него - обавештајни центар!

- То је, иначе, принцип по коме они раде. Саудијска Арабија и наука је исто што и Саудијска Арабија и демократија. Та земља сваке године има 3.000 одсечених глава по пресудама суда, 2.000 вешања, положај жене је потпуно непримерен, не прихватају ниједан други облик верског обележја - каже Галијашевић.

Арабија је, објашњава, својом идеологијом дала основ за формирање Ал Киаде и Исламске државе.

- Зар они треба да шире науку? То се поклапа са намером Саудијске Арабије да појача обавештајно деловање на Балкану, веће од турског, која се поприлично повукла после покушаја пуча. Желе да наставе да гурају Бошњаке у тероризам, у радикалне интерпретације ислама. Зар им није доста један саудијски исламистички бункер у центру Европе који су направили у џамији Краља Фахда у Сарајеву? Пред нама је тешко време – сматра Галијашевић.

Мајкић: Потребан став Републике Српске

На питање да ли је нормално да држава стаје иза иностраног улагања у приватни бизнис, председавајућа Комисије за спољне послове ПС БиХ Душанка Мајкић узвраћа противпитањем: „Зашто тражите нормалне ствари у ненорманој држави“.

- У последње време се ратификују споразуми и меморандуми углавном са арапским и исламским земљама.

Представници извршне власти БиХ често им путују у госте и вероватно на тим састанцима иницирају овакве ствари. Погледајте и остале споразуме за ратификацију на идућој седници.

Крајање је време да се у Српској обави расправа о тој теми – каже Мајкићева.

arapski institut u bih

e-max.it: your social media marketing partner