Сарајево - Апелационо вијеће Суда БиХ укинуло је пресуду тог суда из марта ове године којом је Салем Хатибовић осуђен на двије године затвора због учешћа у паљењу зграде Предсједништва БиХ током насилних протеста у Сарајеву 7. фебруара 2014. године.
Одлуку да прихвати Хатибовићеву жалбу и одбије оптужбе против њега, прогласивши Суд БиХ ненадлежним, Апелационо вијеће је донијело у октобру, али она до сада није објелодањена. У образложењу и закључку одлуке Судско вијеће које су чинили судије Милош Бабић, Драгомир Вукоје и Мирко Божовић навело је да кривично дјело против опште безбједности људи и имовине за које је оптужен Хатибовић спада у ентитетски кривични пропис и да је у овом случају за процесуирање надлежан Општински суд у Сарајеву.
- Вијеће примјећује да не постоје докази да је та радња могла имати озбиљне реперкусије или штетне посљедице на привреду БиХ, изазвати друге штетне посљедице за БиХ или изазвати озбиљну економску или другу штету - наведено је у образложењу.
Суд БиХ је, међутим, због истог кривичног дјела лани на годину затвора осудио Нихада Трнку, а прије тога осуђен је и бивши директор Агенције за истраге и заштиту БиХ (SIPA) Горан Зубац јер током протеста није ангажовао Специјалну јединицу. На основу те пресуде Зубац је разријешен са дужности, чиме су се обистиниле тврдње српских представника у институцијама БиХ да је то био и основни циљ тог процеса и да ће се управо на њему сломити кола.
Суд БиХ сада може предмет против Хатибовића пребацити Општинском суду и Кантоналном тужилаштву Сарајево.
Хатибовић је био осуђен јер је, према наводима оптужнице, током протеста својим аутомобилом дошао пред зграду Предсједништва БиХ, након чега је из гепека насилним демонстрантима попут Трнке подијелио припремљене флаше са запаљивом течношћу, односно Молотовљеве коктеле, уз помоћ којих су ови запалили службена возила Дирекције за координацију полицијских тијела и зграду Предсједништва БиХ.
Хатибовића и Трнку су у марту 2014. ухапсили полицијски службеници Федералне управе полиције због постојања основа сумње да су починили кривично дјело тероризам и у вези са кривичним дјелом напад на уставни поредак.
Истрагу у овом случају водио је тужилац Дубравко Чампара, који је и током свједочења на суђењу Зупцу паљење зграде Предсједништва означио као тероризам. Након што је Суд БиХ осудио Зупца на годину затвора условно и пошто је он смијењен, Тужилаштво је у августу прошле године Хатибовића и Трнку оптужило за кривично дјело против опште безбједности људи и имовине.
Драгиша Јокић, који је бранио Зупца, у више наврата је упозоравао да је једини циљ био смјена Зупца и да кривично дјело изазивања опште опасности уопште не спада у надлежност Суда БиХ.
- Приликом суђења осталима кривично дјело тероризма нико није ни поменуо, мада је Тужилаштво прије тога тврдило да се ради о томе. Селективна истрага и пресуде осталима су најбољи доказ да је цијела прича у вези са паљењем зграде Предсједништва БиХ изрежирана - нагласио је раније Јокић.
Члан Заједничке комисије Парламента БиХ за одбрану и безбједност Душанка Мајкић каже да је очито да је фарса од суђења требало да послужи само за осуду Зупца, а да затим случај буде разводњен пребацивањем на нижу судску инстанцу.
- Сада се види да су Тужилаштво и Суд БиХ све радили с циљем смјене директора SIPA. Кад је то постигнуто, одједном више нема тероризма, па је осуђени сада чак и ослобођен. То је конкретан примјер пристрасног начина рада Тужилаштва и Суда БиХ и реализације интереса СДА - каже Мајкићева.
Процес против Салема Хатибовића
- 8. март 2014 - ухапшен
- 7. април 2014 - пуштен на слободу
- 13. август 2015 - подигнута оптужница
- 17. март 2016 - осуђен на двије године затвора
- 20. октобар 2016 - поништена пресуда
Процес против Нихада Трнке
- 7. фебруар 2014 - запалио зграду Предсједништва БиХ
- 7. март 2014 - ухапшен
- 7. април 2014 - пуштен на слободу
- 13. август 2015 - подигнута оптужница
- 28. децембар 2015 - осуђен
Процес против Горана Зупца
- 7. фебруар 2014 - није ангажовао специјалну јединицу
- 5. јун 2014 - подигнута оптужница
- 25. септембар 2014 - почело суђење
- 5. март 2015 - првостепена пресуда на годину затвора условно
- 3. август 2015 - потврђена пресуда
- 5. август 2015 - смијењен