САРАЈЕВО, Комисија за финансије и буџет Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ данас у Сарајеву није подржала информацију Министарства финансија и трезора БиХ о расподјели и коришћењу средстава текуће буџетске резерве у 2015. години.

Чланови Комисије из опозиционих странака изнијели су низ критика на начин коришћења дијела средстава текуће буџетске резерве којим располажу чланови Предсједништва БиХ те предсједавајући и замјеници предсједавајућег Савјета министара, у укупном износу 621.600 КМ.

Душанка Мајкић из СНСД-а оцијенила је да је парламент, дајући сагласност да дијелом буџета по свом нахођењу располажу чланови Предсједништва и Савјета министара БиХ, дозволио да извршна власт буде изнад законодавне.

Истичући да су средства текуће буџетске резерве примарно намијењена за хитне ванредне издатке, Мајкићева је констатовала да су чланови Предсједништва највише буџетског новца који им је дат на располагање дали вјерским институцијама и невладиним организацијама.

„Министарство цивилних послова, према утврђеним критеријумима, грантовима финансира невладине организације, док су им чланови Предсједништва новац давали по свом нахођењу, без икаквих критеријума“, рекла је Мајкићева.

Она се заложила да убудуће чланови Предсједништва те предсједавајући и замјеници предсједавајућег Савјета министара БиХ не треба да имају право на средства текуће буџетске резерве.

Буџетом БиХ за 2015. годину од укупно 6,7 милиона КМ текуће резерве 6,1 милион односи се на планирана средства на основу одлука Савјета министара БиХ, а 621.6000 КМ на основу појединачних одлука чланова Предсједништва БиХ те предсједавајућег Савјета министара и његових замјеника.

Чланови Предсједништва БиХ 2015. године на лично располагање имали су по 124 хиљаде КМ, а предсједавајући и замјеници предсједавајућег Савјета министара по скоро 83 хиљаде КМ.

Према ријечима Мајкићеве, појачана контрола трошења средстава неопоходна је како би се спријечиле финансијске преваре, али да БиХ то не ради. „Од 84 институције на нивоу БиХ, 63 су доставиле извјештај о систему финансијског управљања и контроле“, навела је Мајкићева.

Она је прецизирала да су међу 11 институција које нису доставиле извјештај, између осталих, и Агенција за идентификациона документа, евиденцију и размјену података, Агенција за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, Институт за нестале, министарства правде и иностраних послова те Парламентарна скупштина и Предсједништво БиХ.

„То значи да институције не схватају озбиљно свој посао, због чега ни Хармонизацијска јединица не може да уради свој дио посла“, закључила је Мајкићева.

SRNA Srpska novinska agencija

e-max.it: your social media marketing partner