Источно Сарајево - Посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић изјавила је данас Срни да су посланици СДС-а у овом дому својим изјашњавањем омогућили да буде дата сагласност на Протокол о прекограничном надзору између Савјета министара БиХ и Владе Црне Горе упркос томе што је Влада Српске обавијестила све институције БиХ да постоје уставне сметње за такво нешто.

Истичући да је МУП Републике Српске дао негативно мишљење на овај протокол, Мајкићева је појаснила да су посланици СДС-а на јучерашњој сједници Представничког дома у Сарајеву својим изјашњавањем "уздржан" онемогућили да са 10 гласова "против" из Републике Српске овај протокол не буде усвојен.

У првом кругу гласања протокол није добио сагласност посланика из Републике Српске, јер је "против" било шест посланика СНСД-а и један НДП-а, а шест посланика СДС-а је било "уздржано".

У другом кругу гласања било је потребно да против давања сагласности буде десет од 14 посланика из Српске, али је оно било истовјетно као и у првом кругу, чиме је дата сагласност на Протокол.

Мајкићева наводи да су за усвајање Протокола против интереса Српске гласали СДС-ови посланици Младен Босић, Ненад Лалић, Ђорђо Крчмар, Борислав Бојић, Александра Пандуревић и независни посланик Јован Вуковљак.

Против давања сагласности на Протокол гласали су посланици СНСД-а Мирослав Миловановић, Лазар Продановић, Милица Марковић, Душанка Мајкић, Сташа Кошарац и Никола Шпирић, те Момчило Новаковић из НДП-а.

На сједници није био присутан Садик Ахметовић из СДА.

Мајкићева наглашава да покушај да овај међународни споразум буде доведен у оквир уставности ентитета и БиХ траје још од 2011. године.

"Треба знати да овај протокол о прекограничној сарадњи у предложеном облику представља кршење уставног уређења БиХ, али и законски уређеног безбједносног система БиХ, што ранији представници Републике Српске нису могли прихватити, па је његово потписивање помјерено на неодређено вријеме", појашњава Мајкићева.

Она указује да је, и поред тога што је стање остало непромијењено, министар безбједности у Савјету министара БиХ Драган Мектић, не питајући никога за разлоге пролонгирања потписивања овог протокола, без консултација са институцијама Републике Српске, Протокол потписао 7. децембра 2015. године и упутио Парламентарној скупштини БиХ на давање сагласности за његову ратификацију.

"Необјашњиво је како је за Мектића било прихватљиво да се Дирекција за координацију полицијских тијела у БиХ наводи као надлежни орган у односима између уговорних страна /БиХ и Црне Горе/, иако је њена искључива надлежност координација безбједносних агенција на нивоу БиХ, али не и на нивоу ентитета и кантона", истиче Мајкићева.

Она упозорава да се на овај начин надлежност МУП-а Републике Српске преноси на Дирекцију за координацију полицијских тијела у БиХ која нема овлаштења за обављање послова који су предмет Протокола.

Према њеним ријечима, МУП Републике Српске је покушавао у неколико наврата да ова ситуација буде превазиђена, предлажући оснивање координационог одбора на нивоу БиХ како би били договорени услови за имплементацију овог протокола, али је то било узалуд.

"Зато и нису постојали услови да Представнички дом да сагласност на ратификацију овог протокола. Тако су посланици СДС-а и овом приликом показали да су им важнији лични интереси у заједничким институцијама БиХ него одбрана уставних надлежности Републике Српске у Сарајеву. Грађани Републике Српске треба да знају шта раде представници Републике Српске у Сарајаву и како бране њене интересе", истакла је Мајкићева.

Она је изразила бојазан да је за очекивати да ће се слично гласање поновити и на Дому народа Парламентарне скупштине БиХ који тек треба да о томе одлучује у наредном периоду.

srna

e-max.it: your social media marketing partner