БАЊАЛУКА - У Босни и Херцеговини има 12.842 тоне мина, граната и муниције и 40.000 комада оружја из рата који би требало да буду уништени. Иако је реч о оружју које је због недовољне заштите војних складишта потенцијална претња по безбедност грађана процена експерата је да процес уништавања вишкова наоружања неће моћи да буде завршен ни у наредних пет година!

Стручњаци за безбедност тврде да је уништавање вишкова минско-експлозивних средстава и оружја један од најсложенијих задатака Министарства одбране БиХ.

Планом овог министарства било је предвиђено да ће ово оружје бити уништено до краја 2015. године. Mеђутим, у прошлој години уништено је 1.927 тона вишка муниције и минско-експлозивних средстава.

Ако се посао настави овом динамиком очито је да неће бити обављен до краја 2022. године!

Заменик начелника Заједничког штаба Оружаних снага БиХ генерал-мајор Сенад Машовић рекао је да би у овој години требало да буде завршен инспекцијски преглед свих преосталих 12.000 тона муниције и минско-експлозивних средстава која се налазе у 10 складишта.

Ове године планирано је да буде уништено 2.746 тона муниције и мина.

Душанка Мајкић, члан Комисије за одбрану и безбедност парламента БиХ, каже, за "Новости" да је годинама безуспешно покушавала да примора челне људе Министарства одбране БиХ да Комисији доставе прецизне податке о вишковима наоружања и муниције.

- Постоје озбиљне индиције да је било много малверзација у том процесу, јер никада није спроведен систематски попис вишкова наоружања по складиштима у БиХ - нагласила је она.

Ако се настави овим темпом вишак наоружања неће моћи да буде уништен до краја 2022. године. Постоји сумња да је било много малверзација у том процесу - каже Мајкићева.

ДОНАЦИЈА ИРАКУ

Влади Ирака БиХ је донирала 572 тоне муниције и минско-експлозивних средстава за борбу против терористичке организације Исламске државе.

М. ФИЛИПОВИЋ http://www.novosti.rs/

municija

e-max.it: your social media marketing partner