Након што је коалиција на бх. нивоу преузела власт, мјесто директора Дирекције за европске интеграције требало је да припадне српском блоку. Међутим, на то мјесто је у новембру именован Един Дилберовић, из бошњачког народа. Шта је посриједи?

Како је и због чега српски блок препустио бошњачком једну од најатрактивнијих и, у овом периоду интеграција, једну од најважнијих директорских функција - скоро је немогуће провјерити. - Немате српска, хрватска, бошњачка мјеста, имате договоре, највјероватније да ће нека друга позиција која је била попуњена неким кандидатом из СДА или из неке друге политичке странке или из реда бошњачког, хрватског народа припасти Савезу за промјене - каже Адил Османовић, замјеник предсједника СДА. О политичкој трговини јавно се нерадо прича. Али је чињеница да су многи били немало изненађени када је након Невенке Савић за директора Дирекције именован Дилберовић.

Душанка Мајкић, посланик СНСД у Представничком дому ПС БиХ, истиче да је заиста необично да се очито у међувремену догодила трампа да је СДС замијенио Дирекцију за европске интеграције са Агенцијом за државну службу, јер је очито ту било занимљивије са аспекта попуњавања њиховог кадра у институције БиХ. Да су СДС и СДА договориле замјену руководећих позиција у појединим агенцијама, и да Бошњаци добијају Дирекцију за европске интеграције и ИДДЕЕА-у, а Срби Агенцију за државну службу и РАК - калкулисало се и раније.

И рекло би се све је баш тако, али изненађењима никад краја - на мјесто Агенције за државну службу 11. јануара именован је стари-нови директор Невен Акшамија. Интересантно је да именовање није било на сједници Савјета министара. Мајкићева сматра да је олако дата итекако значајна функција и да је питање како ће на крају мандата актуелне коалиције изгледати паритет у бх. институцијама, који је на крају мандата СНСД-а био у корист српског народа.

e-max.it: your social media marketing partner