Механизам координације који је објављен у Службеном гласнику БиХ, а да при томе Република Српска као актер није консултована, не може бити признат, што значи да у овом тренутку немамо испуњен кључни услов ЕУ, а то значи да таква ситуација могућност апликације БиХ за чланство у ЕУ чини готово сасвим неизвјесном, упозорила је у разговору за АА Душанка Мајкић, предсједавајућа Комисије за иностране послове Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.
Она је подсјетила да је за кредибилну апликацију за чланство у ЕУ, према закључцима Европске уније, потребна изградња ефикасног механизма координације, адаптација Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) БиХ са ЕУ након уласка Хрватске као пуноправне чланице, спровођење реформске агенде и однедавно објава резултата пописа становништва проведеног у БиХ 2013. године.
"Дакле, механизам координације је био кључни елемент већ више од четири године. Он представља споразум између различитих нивоа власти како би се обезбиједило да земља говори једним гласом, усаглашено, у процесу европских интеграција. Није то ништа непознато и ново, јер знамо да Европска унија од својих чланица, али и од земаља које то претендују да постану тражи усклађивање свих политика у току интеграционог поступка и тако се мора понашати и Босна и Херцеговина. Не могу посебна правила да се праве за нас.
Јер, није дозвољено да се само изврши хармонизација и усвоји законодавство једне земље. Нужно је такође да се омогући њихово потпуно провођење, али БиХ, када је то у питању, свјесно ставља главу у пијесак и на то не обраћа пажњу. Шта значи говорити једним гласом, а посебно у БиХ, значи да су све политике претходно међусобно усаглашене, од нивоа општина, кантона, ентитета до нивоа БиХ", навела је Мајкић.
Предсједавајућа Комисије за иностране послове Представничког дома ПС БиХ истиче да је у документу под називом Потребни административни капацитети за имплементацију законодавства ЕУ наведено да без обзира на оперативну надлежност увијек постоји обавеза БХ нивоа власти да координише све остале нивое који о том тако усаглашеном и искоординисаном ставу доставља информацију и упознаје ЕУ. Зато је, каже Мајкић, значајан механизам координације.
"Недавно је предсједавајући Предсједништва БиХ Драган Човић рекао да је усаглашено да БиХ има механизам координације у који треба унијети одређене измјене. Дакле, имамо га условно. Нешто послије тога, члан Предсједништва Бакир Изетбеговић рекао је да је механизам координације, онакав какав је предложен, дифузан, нејасан и нефункционалан. Када се тако говори, значи, неприхватљив.
Дакле, сада у ситуацији у којој је предсједавајући Савјета министара БиХ Денис Звиздић недавно у Бањалуци сакрио главну информацију да је одлука донесена на посебној сједници Савјета министара БиХ 26. јануара и да он није чуо, вјероватно, то је страшно ћути, никакве отпоре на механизам координације који је у оптицају и који је послао. Заборавио је при томе да владе ентитета морају бити активни учесници, односно кључни актери, а не пасивни посматрачи", рекла је Мајкић.
Према њеним ријечима, у овом моменту власти у БиХ се више надмећу око датума предаје апликације него око испуњења услова за њену предају.
"Да смо имали снаге да завршимо услове који су стављени пред нас, колико смо по свијету лобирали, да нам се да оно што нам ЕУ неће дати напамет, ми бисмо до сада испунили све услове", оцјењује Мајкић.
Наводи да је у почетку био направљен такав приједлог механизма координације који је Српска подржала, али нису кантони. Сада, констатује, очито је направљено неко рјешење које су кантони подржали, али у овом случају испуштена Република Српска, те да то нико није смио да покаже.
"Очито је у питању нека игра. Сувише су ово озбиљне ствари за тако ниске игре", оцијењује Мајкић.
Невјероватним цијени да посланици у Парламентарној скупштини БиХ, који су затражили потпуну информацију о стању испуњења услова за предају апликације за чланство, нису обавијештени да је механизам кординације на Савјету министара БиХ усвојен и спреман за објаву у Службеном гласнику БиХ, а да се при томе нико није усудио да то каже.
"Како је могуће испуњавати кључне ствари, а не обавијестити ни Парламентарну скупштину БиХ, него да о томе зна само мали број људи. Чудно је и да је Предсједништво БиХ једног момента прилично дисхармонично наступало. Када је постављено питање како је могуће да три члана Предсједништва дају различите изјаве када је у питању предаја апликације БиХ за чланство у ЕУ, било је одговорено да све што о томе добију информација је од Савјета министара БиХ. Дакле, ако Савјет министара БиХ крије информације, нико у овој земљи не може знати шта се у ствари дешава. Ово је сада крупна ствар и то треба видјети унутар Парламентарне скупштине БиХ, на који пут да се крене", навела је Мајкић.
Упозорила је да "ми имамо времена толико колико би било да постанемо озбиљни да тај услов испунимо, а не да се играмо закулисних и тајних игара".
"Очекујем хитно рјешење настале ситуације, а јавност је већ поприлично изиритирана свим овим. Знамо шта то значи за БиХ. Она је сада поново некредибилна, земља која не може основне услове да испуни, оно што јој се годинама говори да уради, како ће испунити много теже услове.
Тако да ово постаје озбиљан проблем за земљу и надам се да ћемо сви настојати да нађемо рјешење како би се ове ствари испуниле онако како је предвиђено", поручила је у разговору за АА Душанка Мајкић, предсједавајућа Комисије за иностране послове Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.