Сарајево - Одлуке Уставног суда БиХ у већини случајева није спровела ФБиХ, а и поред тога посланици из тог ентитета се противе законима који су предложени из Републике Српске како би био уређен рад тог суда и онемогућено прегласавање судија из било којег конститутивног народа.
Истакли су то посланици из Републике Српске на јучерашњој сједници Представничког дома Парламента БиХ приликом расправе о негативном мишљењу парламентарне Уставноправне комисије на приједлоге закона о Уставном суду БиХ и измјена Кривичног закона БиХ.
Због противљења бошњачких чланова Уставноправне комисије закони нису добили подршку ни за усаглашеност са Уставом и правним системом БиХ, ни за принципе. Посланици из Републике Српске су се изјаснили против негативног мишљења Уставноправне комисије на законе које су заједнички предложили СНСД и СДС. Због њиховог противљења негативно мишљење неће имати ентитетску већину у Представничком дому и закони ће бити враћени Уставноправној комисији.
Закони су предложени послије одлуке Уставног суда БиХ који је прогласио неуставним дио Закона о празницима Републике Српске у којем је дефинисано да се 9. јануара обиљежава Дан Републике Српске. Одлука је донесена прегласавањем судија из српског и хрватског народа, а подржале су је стране и судије из бошњачког народа.
Предложени закон о Уставном суду предвиђа да из те правосудне институције буду елиминисане стране судије и онемогућено прегласавање. Измјенама Кривичног закона предвиђено је да буду избрисане одредбе које се односе на правно санкционисање у случају неизвршавања коначних одлука Уставног суда, Суда БиХ или Дома за људска права.
Посланик СНСД-а Душанка Мајкић рекла је да је непријатно изненађена негативним мишљењем Уставноправне комисије.
- Кривични закон БиХ наметнуо је високи представник 2003. године и неразумно је да се измјена једног његовог члана прогласи неуставном. Можемо се договарати о принципима, а о уставном основу нема расправе - казала је Мајкићева.
Напомиње да су негативно мишљење изгласали чланови комисије из ФБиХ, која има већи број неизвршених одлука Уставног суда БиХ од РС.
- Није Република Српска та која не извршава одлуке Уставног суда. У тој институцији сједе и неки бивши чланови СДА и троје странаца. У таквом односу снага увијек ће бити могуће донијети одлуку по мјери једног и против друга два народа - казала је Мајкићева.
Њен страначки колега Никола Шпирић оцијенио је да је расправа показала да је БиХ дубоко подијељено друштво.
- Намјера предлагача била је да се дође до закона о Уставном суду који ће бити производ унутрашњег договора. Није комплимент да БиХ више од 20 година након Дејтонског споразума има судије странце. Доношење одлука у Уставном суду гласовима страних судија подгријава неповјерење у БиХ - истакао је Шпирић.
Посланик СНСД-а Милица Марковић истакла је да није спроведена 91 или 92 одлуке Уставног суда, од чега се 80 одсто односи на ФБиХ и њене кантоне.
Жељка Домазет