Недопустив је покушај криминализације МУП-а Републике Српске – истакла је члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност бх парламента Душанка Мајкић након данашње сједнице ове комисије на којој је разматран СИПИН извјештај о дешавањима у Новом Граду 10. децембра.
Комисија, која је неуобичајено засједала без присуства јавности, закључила је да су и СИПА и МУП Републике Српске поступали у складу у законом.
Извјештај СИПЕ о дешавањима у Новом Граду, који је јуче стигао пред парламентарце, очекивано је завршен констатацијом – службеници Агенције поступали су у складу са законом.
„Овдје се поступало у складу са законом, и једна и друга агенција и МУП Републике Српске и Агенција за истраге и заштиту обавили су свој посао у складу са законом и то је оно што желим посебно да истакнем“. изјавио је Борислав Бојић замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ (СДС).
Међутим, "Прва ствар која није тачна, МУП-у Републике Српске је најављено да ће бити привођења пет лица и претреса три локације. То значи да се увијек тако најављивало, али није речено да ће њихов властити простор бити претресен. Обично је МУП Републике Српске асистирао код таквих случајева, кад је то било нужно. Да је некада у краткој историји ове земље МУП Републике Српске одбио да се одазове и да потребне информације и документацију онда би то било разумљиво", казала је Мајкићева, посебно нагласивши да је необично што се се ради о полицијској станици у Новом Граду која је била гађана за вријеме рата и била запаљена.
„Па зар нису могли да кажу треба нам та документација, дајте! Дакле, од МУП-а Републике Српске неко покушава да направи криминалну организацију. То не може. То је кривично дјело. Нико не спори, као што ни до сада није спорио, да се сва расположива документација коју треба дати за оне који су починили ратне злочине да, за процесе који се воде против њих. Али то не може бити каубојско упадање, то је неприхватљиво“, каже Душанка Мајкић члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ (СНСД).
Лошом поруком оцијенила је Мајкићка и затварање сједница за јавност када је ријеч о безбједности. „Да, било је потребе да се затвара из разлога што је замјеник СИПЕ господин Кнежевић тражио то у уводном дијелу“, изјавио је Сифет Поџић предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ (ДФ).
Ипак, Душанка Мајкић каже да не види шта би се овдје могло крити. Парламентарци су површно упознати и да СИПА има закључених 19 споразума са агенцијама у БиХ и да су неки још из 2006.године.
„Да ће на неки начин они као надлежна агенција приступити на неки начин ревидирати, ишчитати и предложити одређене измјене“, рекла је Борјана Кришто замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ (ХДЗ).
Чланови комисије разматрали су и приједлог закључака са посебне сједнице Представничког дома посвећене безбједности у БиХ, али их нису жељели коментарисати.
Извор: Срна