БАЊАЛУКА - Посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић изјавила је Срни да је усвајање измјена и допуна Кривичног закона у овом дому, чије су доношење подржали министри и посланици СДС, ПДП и НДП, веома штетно по Српску, јер доводи до укидања њених надлежности у овој области.
"Посљедице доношења овог закона по Републику Српску су огромне, а доводе до:
- укидања њене надлежности над процесуирањем кривичних дјела прања новца,
- смањење финансијских ефеката по Републику Српску по том основу,
- те одузимање права Републици Српској на вођење истрага за кривична дјела трговина људима и просјачења", прецизирала је Мајкићева.
Она је појаснила да пренос надлежности код овог закона подразумијева преношење права за процесуирање кривичног дијела прања новца са правосудних институција Републике Српске на Тужилаштво и Суд БиХ.
"То практично значи да МУП Републике Српске може да буде ангажован више година на истрагама за кривична дјела прања новца и када заврши рад послије неколико године сва финансијска корист од тога иде у буџет БиХ, а не у буџет Српске", истакла је Мајкићева, упозоривши да је то класични пренос надлежности са Републике Српске на ниво БиХ, уз подршку СДС-а, ПДП-а и НДП-а.
Мајкићева је подсјетила на случај "Ћопић" и бијељинске Шећеране када је у буџет Српске по том основу дошло 15 милиона КМ, истичући да се за двије године примјене Закона о одузимању нелегално стечене имовине Републике Српске у буџет Српске инкасирало 40 милиона КМ.
Други проблем доношења Кривичног закона БиХ, појаснила је она, јесте одузимање права Српској на вођење истрага за кривична дјела трговине људима са елементом иностраности.
Мајкићева је истакла да готово нема случаја трговине људима који нема елемент иностраности из разлога што већина људи долази са двојним држављанством.
Она је навела да у ту категорију спадају случајеви трговине женама ради сексуалног искориштавања, трговине због сексуалног искориштавања и проституције, трговина људима због радне експлатације и просјачење.
"Несхватљиво је да ће Суд и Тужилаштво БиХ, поред толиког броја ратних злочина и организованог криминала, ефикасно радити и на овим случајевима", оцијенила је Мајкићева.
Она каже да је измјена и допуна Кривичног закона БиХ садржавала 23 члана од којих се шест односило на препоруке Манивала. Од поменутих шест, каже она, само је један био споран за Републику Српску који је био прихватљив за представнике Европске комисије, али не и за БиХ.
Она је навела да су оваква рјешења у Кривичном закону БиХ прихваћена на инсистирање помоћника министра правде БиХ Милане Попадић, која је недавно именована у ВСТС БиХ.
Мајкићева је подсјетила да је Влада Српске већ обавила расправу у вези са овим законом, али да ће Народна скупштина Републике Српске морати да донесе одређене мјере, јер су сви представници Српске у заједничким институцијама БиХ дужни да се придржавају одлука Владе и закључака парламента Српске.
Она је навела да је прошле године у исто вријеме у парламентарној процедури био исти овај закон, али је тада заустављен, посебно, након писма предсједника Републике Српске Милорада Додика свим делегатима у Дому народа парламента БиХ.
Подсјетивши да је предсједник Додик недавно најавио да ће затражити сједницу Народне скупштине Српске о Кривичном закону БиХ, јер су Влада Републике Српске, предсједници Српске и Народне скупштине Републике Српске против доношења овог закона, Мајкићева је упозорила да СДС, ПДП и НДП гласањем за такав закон руше Српску.
"Нема рационалног објашњења ни ваљаног аргумента због којег су министри и посланици СДС-а, ПДП-а и НДП-а прихватили измјене и допуне Kривичног закона БиХ. Прије би се могло рећи да је то одраз крајњег подаништва према њиховим коалиционим партнерима у Сарајеву, него као несвјесност о томе какву неправду чине према властитој Републици и српском народу. Неки од СДС посланика отишли су чак дотле да тврде да се измјенама овог закона 'јачају надлежности ентитетског правосуђа', што је нонсенс", нагласила је Мајкићева.
Мајкићева је додала да они заборављају једно а то је - да сваки закон који у Парламентарној скупштини подрже посланици Бакира Изетбеговића и његове сјенке Жељка Комшића иде у једном смјеру – подршци јачању БиХ и слабљењу ентитета, нарочито Републике Српске.
Очито је да су СДС, ПДП и НДП, истиче Мајкићева, у превеликој љубави са Сарајевом, изгубили сваки осјећај за свој народ и Републику Српску.
Срна