Аднан Хаџикапетановић, секретар Министарства иностраних послова БиХ, мимо свих дипломатских правила, дипломатско-конзуларним представништвима БиХ у свијету прослиједио је писмо Ћамила Дураковића, начелника Сребренице, у којем се од амбасадора наше земље тражи да на обиљежавање 11. јула позову највише званичнике земље у којој службују.

Хаџикапетановић у свом писму моли амбасадоре БиХ да, путем министарства иностраних послова државе пријема, највишим званичницима те државе доставе Дураковићево писмо с молбом да “повратно информишу о евентуалном присуству високих и највиших званичника тих држава”.

“То је једно потпуно непоштовање система да без било каквих сазнања у Министарству, министра или замјеника, секретар упућује једну такву инструкцију БХ амбасадама без консултација с осталим секторима, поготово што у садржају тог писма начелник општине позива највише функционере на обиљежавање Сребренице”, рекла је Ана Тришић-Бабић, замјеник министра иностраних послова БиХ.

Она је подсјетила да, по важећој процедури, највише званичнике неке земље може позивати само предсједавајући Предсједништва БиХ или министар иностраних послова БиХ.

Потез Дураковића и Хаџикапетановића посебно је занимљив јер, примјера ради, Милораду Додику, предсједнику РС, који је хтио да упути позив премијерима неколико земаља како би разговарали о економским темама, то није дозвољено јер је након такве иницијативе Сектор за билатералу закључио да предсједник РС не може да позива никога јер тај позив треба да иде са нивоа БиХ.

Иначе, Дураковић у свом писму наводи да у капацитету предсједника Организационог одбора позива лидере земаља на обиљежавање 11. јула, односно “20 година од геноцида у Сребреници, као најстрашнијег догађаја у ЕУ послије Другог свјетског рата, гдје је 8.000 људи убијено”. Дураковић писмом тражи од званичника да се до 31. априла изјасне о свом евентуалном присуству.

У свом писму, Дураковић објашњава да је свих протеклих 20 година трагано за мртвима како би били укопани, те да би присуство највиших званичника значило одавање великог поштовања жртвама геноцида и њиховим породицама.

И у Комисији за спољне послове Представничког дома парламента БиХ кажу да се овакве ствари могу дешавати једино у БиХ, гдје још нема закона о иностраним пословима.

“Очигледно је да се то самостално чини. То је потпуно неуобичајено и доказ је да Бошњаци спроводе бошњачку политику тамо гдје не би смјели и гдје би требало да постоје договори о свим циљевима и плановима”, рекла је Душанка Мајкић, предсједавајућа Комисије за спољне послове Представничког дома парламента БиХ, додајући да би неко од запослених у Министарству иностраних послова БиХ из реда српског народа требало да покрене питање одговорности секретара који је послао инструкцију.

Независне новине

e-max.it: your social media marketing partner