САРАЈЕВО - Предсједништво БиХ изнијело је став да извоз оружја и војне опреме из БиХ у Украјину није у спољнополитичком интересу Босне и Херцеговине, јер не доприноси дипломатским напорима за постизање мирног рјешења у Украјини.

Након редовне сједнице Предсједништва БиХ, која је одржана данас, саопштено је да се криза у Украјини може ријешити само мирним путем, демократским средствима, путем политичког дијалога и преговора, уз пуно поштовање међународног права.

"Предсједништво БиХ поздравља актуелну иницијативу канцеларке Савезне Републике Њемачке и предсједника Француске те позива све актере да се на конструктиван начин укључе у политички и дипломатски дијалог и преговоре како би било постигнуто мирно рјешење кризе у Украјини", саопштено је данас из Предсједништва БиХ.

Ипак, да ли ће оружје из БиХ на крају завршити у Украјини, зависи прије свега од Министарства спољне трговине и економских односа, које се пита о томе и чија сагласност се чека како би то оружје било испоручено.

У овом министарству данас нисмо успјели сазнати да ли ће, упркос ставу Предсједништва БиХ, дати своју сагласност на извоз, како би фирме "Игман" и "Унис", које су крајем прошле године добиле наруџбу вриједну око пет милиона евра, испоручиле робу, односно противпанцирне метке и муницију за пушке и пиштоље која је наручена из Украјине.

"То би био преседан да Министарство спољне троговине и економских односа БиХ, поред става Предсједништва БиХ, да сагласност на извоз и да ту сагаласност још потпише замјеник министра", рекла је Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ и бивша предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност.

Мајкићева је нагласила да је став Предсједништва БиХ, које је надлежно за спољну политку, добра порука и говори о томе да је РС у праву када се противи таквом извозу.

"Спољна политика је рекла своје, а то је да нема смисла извозити оружје тамо гдје су ратни сукоби и то значи да БиХ неће извести то оружје, без обзира на дате сагласности", рекла је Мајкићева.

Подсјећања ради, реализацију овог посла између БиХ и Украјине блокирао је Борис Тучић, сада већ бивши министар спољне трогивне и економских односа, који је поднио оставку на ову функцију јер није желио подлећи притисцима и дати неопходну сагласност овог министарства за извоз.

Прије Тучића, сагласност на извоз оружја у Украјину дали су Министарство спољних послова, Министарство безбједности и Министарство одбране, иако су неке од земаља ЕУ такве испоруке обуставиле с обзиром на то да сматрају да наоружавање војника у Украјини продужава сукоб и није у интересу мира у тој земљи.

УРОШ ВУКИЋ

e-max.it: your social media marketing partner