ВИЈЕСТИ: Замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламента БиХ Младен Босић (СДС) позвао је заступнике СНСД да присуствују сједници заказаној за 29. јануар. Хоћете ли се одазвати том позиву?

МАЈКИЋ: Ми смо напустили прошлу сједницу из простог разлога што сматрамо да није коректно да људи који се доводе у везу са најгнуснијим стварима у рату воде Представнички дом Парламента БиХ. Говоримо о Шефику Џаферовићу. Као што су са многих позиција "скинути" Срби који су чак били у непосредној вези са СДС у вријеме рата, тако сматрамо да људи, нарочито они којима се приписује оно што се у овом моменту приписује Џаферовићу, не могу водити овај дом и представљати Парламент БиХ док се не докаже да је оно што износи Мирсад Кебо истина или не. Уколико то није истина, он ће моћи наставити да обавља своје функције. Али сувише има доказног материјала да би то било измишљотина.

Ми ћемо поново изаћи са захтјевом да Џаферовић буде смијењен и да одступи са те функције, док се не види о чему се тачно у овом случају ради. Ако не будемо добили сагласност, поново ћемо напустити сједницу.

ВИЈЕСТИ: Познат је став СНСД о Тужилаштву БиХ. Немали број пута сте затражили његово укидање. Имате ли повјерења у ову правосудну институцију када је у питању случај Џаферовић?

МАЈКИЋ: Јасан је наш став. СНСД је сигурно била једна од политичких партија која је највише упирала прстом у досадашњи рад правосуђа. Знамо колико је било наклоњено углавном Бошњацима. У предметима у којима су Срби процесуирани, били су врло ревносни, а врло благонаклони и чак заштитнички се понашају кад су у питању злочини које су починили Бошњаци.

Сумњали бисмо ми у Тужилаштво и главног тужиоца, али мислимо да овог пута више ништа неће бити исто. Код отварање процеса који је започео Мирсад Кебо или се барем он појављује као експонент, сматрамо да иза кулиса има још оних којима је стало да се прича отвори или да се заврши.

Питање рада Тужилаштва у вези с случајем који је отворио Кебо неће бити само приватна жеља ове институције или главног тужиоца, него много значајнијих људи који ће настојати да се ово истјера до краја.

ВИЈЕСТИ: Како одговарате на наводе да СНСД жели блокирати све процесе, па и рад државног Парламента, јер не жели присуствовати сједницама? Босић истиче да је то лоша политика, која се негативно одражава и на Републику Српску, будући да су грађани овог ентитета посланике ваше странке бирали како би штитили њихове интересе на нивоу БиХ.

МАЈКИЋ: Босић не треба да говори шта је обавеза заступника СНСД. Његова политичка партија још не обнаша власт, још увијек то ради СНСД. Претендовати да он неког треба да упозорава шта треба да ради излишно је. Ми никоме не бранимо да учествује у власти, да је формира и да то уради одмах. Ни на који начин му не сметамо да уради оно што је планирао.

Али, ми ћемо итекако указивати на оно што буде урадио, а што не буде у интересу Републике Српске. Ту ћемо жестоко пратити његове потезе. Свако од нас има своју одговорност за представљање у Парламенту БиХ и свако је спреман да ту одговорност сноси и полаже рачун народу који нас је бирао.

ВИЈЕСТИ: Актуелна тема у јавности ових дана је и питање Суторине. Какав је Ваш став о томе?

МАЈКИЋ: У питању је међудржавни споразум, на коме се ради од 2008. године. Државна комисија за границе и представници Црне Горе годинама раде на том случају. Сада када је то завршено и када је све потписано, непосредно пред саму ратификацију, некоме је пало на памет да би то могло бити другачије. БиХ има двије могућности. Прва је да када то питање дође на Парламент, да ратификацију и тиме ће бити завршено оно што смо започели и за шта нико никада није коментарисао да може бити другачије. Друга ствар је да БиХ не да сагласност на ратификацију, што значи да кренемо у арбитражни поступак. Али треба видјети шта то значи са аспекта какве су шансе да се било која граница на простору бивше Југославије промијени.

Сигурна сам да су нам веома слабе шансе. Прије доношења коначне одлуке, Златко Лагумџија, као бивши предсједник СДП БиХ, Денису Бећировићу је морао да објасни како је могуће да њих двојица из исте политичке странке имају два сасвим супротна става, али то је мени мање важно.

Важније је то што никада нико није "потегао" било какву дилему у погледу Суторине, да о томе нико није повео дебату, већ сада пред саму ратификацију. Мислим да је то неумијесно, те да ћемо направити скандал и учинии веома лоше односе са још једним сусједом, са малим шансама за позитиван исход.

То је сва филозофија.

ВИЈЕСТИ: Из ЕУ увелико се најављује нови приступ према БиХ. Вјерујете ли да ће бити успјешније примјењен у односу на све досадашње иницијативе из Уније?

МАЈКИЋ: Треба видјети да ли ће актери у земљи наћи довољно заједничког, а то значи да чврсто буду убијеђени у оно што није могуће: да СДА престане инсистирати на централизацији, да СДС престане да „брани“ интересе Републике Српске, да остале партије буду на једној или другој страни, што је не дјелује вјероватно. Ако се фокус нашао у дијелу да буде усаглашавање домаћих са ЕУ законима и координација, могли би се направити неки договори у смислу даљег побољшања.

Али, то је толико замршен пут, па сматрам да коалициони партнери на нивоу БИХ нису ни сагледавали гдје су проблеми и на који начин их превазићи. Битно је доћи на власт, а о проблемима ћемо разговарати касније. Видјећемо како ће то изгледати...

Сви политичари су имали различите програме током кампање, међу актерима нема ничег заједничког. Сада треба да пређу на најмањи заједнички садржилац. Пред нама је да видимо хоће ли га пронаћи...

Најбоље је да сачекамо и увијеримо се.

Разговарала: Невена Шаренац (vijesti.ba)

e-max.it: your social media marketing partner