Бањалука - Одређене моћне земље најављују реформе у БиХ како би испитале шта о томе мисле други фактори у међународној заједници и како реагују представници власти у БиХ, али од скоријих промјена које се тичу уређења БиХ и од наметања рјешења нема ништа.
Поручили су то представници Републике Српске коментаришући најаве из Њемачке и САД да ће на сто ускоро бити стављено питање уређења БиХ.
Наиме, Њемачка је већ организовала састанак експерата из различитих области на којем се разговарало о могућим реформама у БиХ, а за крај августа је најављен нови састанак. На то се надовезала амерички конгресмен Џенис Хен, упутивши у представнички дом Конгреса резолуцију којом од предсједника САД Барака Обаме тражи именовање посебног представника за БиХ због застоја на евроатлантском путу.
У резолуцији се наводи да САД треба да именују посебног предсједничког изасланика за Балкан који би радио у партнерству с ОХР-ом, ЕУ, НАТО-ом и политичким челницима у БиХ, те посредовао у потребним реформама на свим нивоима власти и друштва у БиХ.
Истакнуто је да било која реформа треба да узме у обзир заштиту конститутивних права свих народа, укључујући Хрвате као бројчано најмањи од три конститутивна народа у БиХ и да спријечи било какво будуће слабљење њихове позиције.
Посланик Савеза независних социјалдемократа у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, Душанка Мајкић, поручила је да су било какве резолуције из САД необавезујуће за БиХ.
Она је оцјенила да би сваки већи захват на Уставу БиХ значио "игранку са неизвјесним исходом".
"Нико ни на који начин не може да присили представнике Републике Српске да гласају за ствари штетне по интересе Српске", рекла је Мајкићева.
Душанка Мајкић истакла је и да су све иницијативе о реформи у БиХ, које долазе са стране, добре онолико колико су спроводљиве, напоменувши да постоји дејтонски Устав, који се може мијењати само уз сагласност свих у БиХ.