Сарајево - У Републици Српској је јасно, на бази великог броја досадашњих примјера, да се позиција директора Регулаторне агенције за комуникације /РАК/ покушава "отети" Србима, иако је у неколико наврата о томе постигнут договор политичких лидера, изјавила је Срни посланик СНСД-а у Парламентарној скупштини БиХ Душанка Мајкић.

Мајкићева је истакла да се приводи крају избор директора РАК-а, те да истовремено са окончањем процедура за избор, стижу све чешћи гласови из Федерације БиХ којим се оптужује предсједник Републике Српске Милорад Додик за вршење политичког притиска да, како наводе, "свој кадар инсталира на директорску позицију у РАК-у".

"Евидентно је да Кемал Хусеиновић, послије једног пуног четворогодишењег мандата и седам година техничког мандата, треба да оде. Такође, према ранијем страначком договору о принципу националне ротације у институцијама БиХ, кандидат из реда бошњачког народа никако не би требало да буде поново изабран на ту позицију", нагласила је Мајкићева.

Према њеним ријечима, у неколико наврата је међу лидерима политичких партија усаглашено да позиција директора РАК-а припадне Србину из Републике Српске и о томе није било спора.

"Међутим, ових дана, министар транспорта и комуникација БиХ Дамир Хаџић, са чијом су се политичком партијом и вршила сва усаглашавања око позиција у институцијама БиХ, каже како жнема резервације за било кога, а посебно представнике неког народа", подсјетила је Мајкићева.

Она је упитала да ли то значи промјену политике СДП-а у односу на све до сада постигнуте договоре.

"Значи ли то да ће због експлицитног става СДП-а да се до даљњег, односно до избора, не врше никаква именовања, који ће посве сигурно подржати и остале бошњачке партије у Савјету министара БиХ, мандат Хусеиновића продужити и у 12 годину од избора", пита Мајкићева.

Она је указала на чињеницу да се, када је ријеч о избору директора РАК-а, политичким партијама из Федерације БиХ придружио и СДС.

"Предсједник СДС-a, Младен Босић, каже да Милорад Додик жели под своју контролу да стави РАК. Из овог проистиче: може Кемал Хусеиновић, али не може нико из Републике Српске, јер би могао бити Додиков човјек", навела је Мајкићева.

Она сматра да је страшна порука коју шаље Босић, јер су биле потребне године да се постигне паритет и ротација на појединим мјестима у институцијама БиХ.

"Дошли смо дотле да се СДС сад тога одриче. Лакше им је са Бошњацима постићи договор. О посљедицама не размишљају, о Републици Српској не размишљају, о свом народу овдје не размишљају. Власт је постала једина звијезда водиља, ма колико она коштала", рекла је Мајкићева.

Она је подсјетила да је на основу Споразума о сарадњи између СНСД и СДС, који је касније раскинут, било договорено да ће позиција директора РАК-а припасти кадру СДС.

"Тако би и било да је Споразум испоштован. Толико о томе колико је Милораду Додику било стало да се домогне те позиције", закључила је Мајкићева.

regulatorna agencija za komunikacije

Срна

e-max.it: your social media marketing partner