У организацији Парламентарног форума за мало оружје и лако наоружање (SALW) и Народне скупштине Републике Србије, у Београду се 27. и 28. марта 2014. године одржао Семинар за представнике парламената на тему: „Улога парламената у смањењу изазова и проблема везаних за мало оружје и лако наоружање - искуства из прошлости и нови изазови“, на којем је у име Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПС БиХ) учешће узела предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ Душанка Мајкић.
Првог дана семинара, у којем су се учесницима обратили представници Парламентарног форума за SALW и представници Народне скупштине Републике Србије, вођене су расправе о улози парламената у надзору извоза наоружања, добрим праксама и програмима уништавања и одлагања муниције, малог оружја и лаког наоружања, током којих су су презентована искуства Црне Горе и Републике Албаније по овој проблематици.
Током данашње сесије разговарано је о новим могућностима у рјешавању проблематике вишкова муниције у земљама Западног Балкана, а предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ Душанка Мајкић презентована је учесницима Семинара „Иновативни приступ у провођењу парламентарног надзора у сектору одбране и кроз пројекат EXPLODE – Уништавање експлозивних убојних средстава и заостатака рата“, пројекта који се имплементира у партнерству Министарства одбране БиХ, Развојног програма Уједињених нација (UNDP) и Мисије OEBS-а у БиХ, а који је финансиран из Инструмента за стабилност (IfS) Европске уније у БиХ у износу од 3,85 милиона EUR-а.
Мајкић је, између осталог, у свом излагању истакла да се пројекат реализује уз повећану транспарентност, унапређење квалитета доношења и имплементације одлука, као и провођењу активности, те побољшању сарадње Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ, UNDP, ОЕБС и Министарства одбране БиХ у реализацији овог пројекта, те да парламентарни надзор над провођењем активности Пројекта EXPLODE представља једну од најзначајнијих иновација у дефинисању управљачке структуре UNDP-ових пројеката из области одбране и безбјендости.
У раду Семинара, поред земаља чланица Парламентарног форума, учествују и експерти те представници међународних и невладиних организација које се уже баве овом проблематиком.