САРАЈЕВО - Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић изјавила је Срни да ће се сутра одазвати као свједок на позив Тужилаштва БиХ ради давања исказа о кривичном дјелу против непознатих лица и другим околностима у вези са непровођењем одлуке "Сејдић и Финци".

"Као посланик кога су непосредно изабрали грађани револтирана сам оваквим односом Тужилаштва БиХ и понашањем главног тужиоца Горана Салиховића, јер посланици и делегати парламента, у складу са Уставом БиХ, не могу бити кривично или грађански одговорни за било који поступак извршен у оквиру својих парламентарних дужности. Али, он ту лекцију још није научио", истакла је Мајкићева.

Према њеним ријечима, умјесто да Тужилаштво БиХ убрзано ради на рјешавању великог броја заосталих предмета ратних злочина и организованог криминала који годинама стоје у ладицама, одлучило је да притиском на парламентарце утиче на доношење политичких одлука у БиХ, што је "назамисливо у било којој земљи изузев овој и оваквој БиХ".

Мајкићева је истакла да ће за то вријеме и даље на чекању неодговорног правосуђа БиХ бити многи велики предмети ратних злочина на чији епилог се чека годинама само због тога што су страдалници српске жртве.

"У дубоком мраку, склоњени од јавности, чекају правду "Тузланска колона", "Добровољачка", "Сијековац", "Трново", "Тарчин", "Пазарић"... Правду нису дочекали убијени и нестали сарајевски Срби из 126 сарајевских логора", навела је Мајкићева.

Она је упитала ко и чиме може оправдати да још није процесуиран Атиф Дудаковић за злочине Петог корпуса тзв. Армије БиХ, али и за оне за које је непосредно одговоран.

"Шта може присилити Салиховића да подигне оптужницу за ратне злочине против Шемсудина Мехмедовића, чији је директни заштитник? Колико ће још чекати правду 3.200 српских жртава Братунца, Сребренице и Скелана?", упитала је Мајкићева.

Она је подсјетила да правосудне институције морају бити непристрасне, стручне, ефикасне и одговорне и да само такве могу бити у функцији стварања стабилне државе.

"Нажалост, постоји безброј примјера да су оне пристрасне, зависне од појединих центара моћи и неспособне да грађанима ове земље гарантују владавину права и једнак приступ правди. Данас, правосудне институције БиХ дају највећи допринос распаду земље", закључила је Мајкићева.

Тужилаштво БиХ недавно је покренуло истрагу због непровођења одлуке "Сејдић-Финци" коју је 2009. године донио Европски суд за људска права у Стразбуру.

У Посебном одјељењу за организовани криминал, привредни криминал и корупцију Тужилаштва БиХ донесена је наредба о спровођењу истраге против непознатог починиоца и већ се проводе одређене истражне активности и прикупљају докази, а поступајући тужилац у овом предмету је Олег Чавка.

tuzilastvo-bih

 Срна

e-max.it: your social media marketing partner