Сарајево - Суд БиХ наставља да ретроактивно примјењује Кривични закон БиХ из 2003. године и поред одлуке Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету "Мактоуф и Дамјановић" да то не смије да чини, упозорила је посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Душанка Мајкић.
Мајкићева је због тога на посљедњој сједници Представничког дома затражила од Суда БиХ, Уставног суда и Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) одговоре на питање када ће Суд БиХ престати да ретроактивно примјењује Кривични закон БиХ на суђењима за ратне злочине и почети да примјењује Кривични закон СФРЈ, у складу са одлуком суда из Стразбура и усвојеном апелацијом Уставног суда БиХ.
У образложењу захтјева навела је да Суд БиХ наставља стару праксу отворене дискриминаторске политике према оптуженим лицима из реда српског народа у суђењима за ратни злочин.
- Суд БиХ и даље гази кривично-правне принципе и на бруталан начин игнорише одлуку највише судске инстанце у Европи - казала је Мајкићева.
Као примјер је навела предмете против Божидара Кувеље и Зорана Драгичевића гдје је, како каже, Суд БиХ опет примијенио Кривични закон БиХ.
С друге стране, Суд БиХ је у понедјељак осудио четворицу Бошњака на укупно 43 године затвора због злочина почињених над српским цивилима у селу Сердари код Котор Вароша 1992. године примјењујући Кривични закон СФРЈ.
- Овим је Суд БиХ поново извргао руглу оно што представља цивилизацијску тековину у правној науци - навела је Мајкићева и упитала да ли се Суд БиХ отео свакој контроли.
Мајкићева је затражила и податке о броју пристиглих апелација на пресуде Суда БиХ због ретроактивне примјене Кривичног закона БиХ.
Влада Републике Српске урадила је послије одлуке "Мактоуф-Дамјановић", која је донесена у јулу, анализу која показује да је Суд БиХ примјењујући Кривични закон БиХ осудио 76 Срба на вишегодишње казне затвора, док су само три лица српске националности осуђена према Кривичном закону СФРЈ.
Према овој анализи, ревизија судског процеса требало би да буде извршена у око 25 предмета.
Када су у питању Хрвати, њих 12 је до одлуке суда у Стразбуру осуђено према КЗ БиХ, а један по КЗ СФРЈ. Такође, 12 Бошњака је осуђено према закону БиХ, а три по КЗ СФРЈ.
Пресуде
Уставни суд БиХ, поступајући по одлуци Европског суда за људска права у Стразбуру у случају "Горан Дамјановић-Абдуладхим Мактоуф", укинуо је десетак пресуда Суда БиХ које су изречене погрешном, ретроактивном примјеном кривичног закона.
У првом суђењу по обновљеном поступку на основу одлука Уставног и суда у Стразбуру, Суд БиХ смањио је казне Горану и Зорану Дамјановићу који су осуђени због ратних злочина на подручју Сарајева.
Ведрана Кулага