САРАЈЕВО - Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић није изненађена тврдњом листа "Indipendent" да се у Амбасади САД у Сарајеву налази оперативни центар америчких обавјештајних служби, али истиче да институције БиХ неће реаговати на ове наводе, јер одавно не контролишу ни све што им припада.
"БиХ не контролише свој ваздушни простор, безбједносни систем држи уз помоћ других, а Оружане снаге БиХ воде НАТО и ЕУФОР. Дакле, нема ниједне активности на нивоу БиХ која је искључиво у рукама домаћих актера, већ иза тога стоје углавном међународне снаге. Зато тврдња овог британског листа и није никакво изненађење", оцијенила је Мајкићева у изјави Срни.
Она каже да не би била изненађена да се писање "Индипендента" покаже као тачно, иако нема такве информације.
"Таква чињеница ме не би изненадила, с обзиром на то да су САД инволвиране у све процесе у БиХ, те да се практично ниједна велика ствар на политичком плану не може догодити а да оне не стоје иза тога, било као виновници, покретачи или да само прислушкују", рекла је Мајкићева.
Она је нагласила да ништа не би требало представљати изненађење, јер је ријеч о моћној земљи, те да ће вријеме тек показати у којој мјери су САД укључене у све токове у БиХ.
И члан Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ Славко Јовичић није изненађен тврдњом британског листа, те истиче да данас сваки појединац може да за 5.000 до 15.000 КМ купи најмодернији прислушни уређај, па никакво чудо није да САД врше прислушкивање.
"Без жеље да ширим панику међу људима, раније сам небројено пута указивао да је БиХ, као транзитна земља, интресантна за обавјештајне актвности многих држава, јер се кроз регион одвија илегална трговина људима, дрогом, оружјем и бројним другом илегалном робом", рекао је Јовичић.
Он сматра да у бројним невладиним агенцијама, које су формиране страним новцем, постоје и они људи које се баве обавјештајним радом, те да су ти примјери били много израженији раније.
Јовичић истиче да институције БиХ неће реаговати на тврдње британског листа да центар за обавјештајну активност постоји у Сарајеву, наглашавајући да агенције у БиХ располажу најсавременијом техником за обавјештајни рад, али готово никаквим капацитетима за контраобавјештајне активности.
"Суштина је да је БиХ још интересантно подручје и због муџахедина који су остали након оружаног сукоба, као и сљедбеника вехабијског покрета. Европа и САД су свјесне тог проблема и његовог утицаја на безбједност", оцијенио је Јовичић.
Он је додао да све обавјештајно-безбједносне службе у свијету могу открити евентуалне починиоце терористичких напада, али ниједна од тих службе не може са сигурношћу тврдити када ће неко од тих потенцијалних извршилаца бити активан.
У Министарству безбједности БиХ нису жељели коментарисати тврдње британског листа, истичући да је ријеч о спекулацијама.
"Министарство безбједнсти БиХ ни од једне релевантне агенције није добило информације да се нешто такво дешава у БиХ", изјавио је Срни портпарол Министарства Адмир Малагић.
Из Амбасаде САД у БиХ је речено да неће "коментарисати сваку појединачну наводну обавјештајну активност".
"Indipendent" је објавио да се оперативни центри америчких обавјештајних служби налазе у амбасадама САД у градовима Европе и централне Азије, међу којима су Сарајево, Загреб и Приштина.
СРНА