Истражна комисија Представничког дома за утврђивање законитости поступања надлежних органа БиХ у случају хапшења Шемсудина Мехмедовића данас је завршила свој рад, усвајањем закључка да се од Суда БиХ затражи изјашњење о овом случају.

Посланик СНСД-а у Представничком дому и члан Истражне комисије Душанка Мајкић изјавила је Срни да је усвајање оваквог закључка бјежање је од онога што је јасно видљиво, а то је да је Агенција за истраге и заштиту /Сипа/ у случају „Мехмедовића“ радила законито.

„Овим се шаље порука да Парламентарна скупштина не стоји чврсто иза институција БиХ“, истакла је Мајкићева.

Она је навела да је сједница одржана без присуства Александре Пандуревић из СДС-а, другог представника Републике Српске у Комисији, која је службено била одсутна.

„Ја сам једина била против извјештаја који је покушао да занемари оно до чега је Комисија дошла у току свог рада, а то је да је истражни тим Сипе доказао да Агенција није урадила ништа што се коси са законом и да је испоштовала правила свог рада, док су сви остали чланови били за“, нагласила је Мајкићева.

Према њеним ријечима, то што је истражни тим Сипе који је Комисији презентовао све детаље тока хапшења Мехмедовића и доказао да у овом случају није било кршења закона, није помогло да се дође до правог епилога ове приче.
Она је посебно изненађена ставом члана Комисије из ХДЗ БиХ Нике Лозанчића, за којег каже да је покушао да расплине сву причу, а незадовољна је и тиме што се министар безбједности БиХ Фахрудин Радончић није изјаснио у овом случају.

„Министар безбједности требало је да стане иза Сипе, као што је то урадио у случају хапшења предсједника Федерације Живка Будимира“, истакла је Мајкићева.

Она је закључила да је СДА, који је иницирао оснивање Истражне комисије рачунајући на помоћ бошњачких странака, помоћ у коначном епилогу стигла и од ХДЗ БиХ.

Наводећи да ће извјештај Истражне комисије бити упућен Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, на чију је иницијативу Комисија и основана, Мајкићева је изразила очекивање да ће тад сви изнијети своје праве ставове о овом случају.

Представнички дом Парламентарне скупштине дао је Истражној комисији рок да до 7. новембра усвоји коначан извјештај.

У раду Комисије учествовали су Амир Фазлић из СДА, Мирсад Ђугум из Савеза за бољу будућност БиХ, Нико Лозанчић из ХДЗ БиХ, Мирсад Мешић из СДП, Звонко Јуришић из Хрватске странке права, те Душанка Мајкић из СНСД и Александра Пандуревић из СДС.

Мехмедовић је ухапшен 19. јула у акцији Сипе кодног имена „Озрен“ због довођења у везу са ратним злочинима у Тешњу 1992. године, а потом и пуштен.

mehmedovic-sipa

Срна

e-max.it: your social media marketing partner