БАЊАЛУКА - Реорганизацијом у МУП-у Републике Српске је планирано и повећање броја полицајаца на граници са ФБиХ, на подручјима гдје је евидентирано веће присуство припадника вехабијског покрета, сазнају "Независне".

Наш саговорник, близак МУП-у РС, истиче да је циљ овакве одлуке превентивно дјеловање те појашњава да ће на тим локацијама, иначе руралним подручјима, бити оформљена станична одјељења, која ће чинити до десет полицајаца.

"Више је разлога за овакве планове, али се око 80 одсто њих односи управо на присуство вехабија у тим често забаченим подручјима, за која се сумња да се на њима вехабије окупљају, организују и изводе оружане вјежбе", истиче саговорник "Независних", упућен у планове врха МУП-а РС.

Он даље додаје да је циљ овакве одлуке, која би у наредном периоду требало да буде реализована, и смањење шумских крађа, које су иначе карактеристичне за "забачена" подручја.

Безбједносни стручњаци сложни су у ставу да је ријеч о више него промишљеној одлуци руководства МУП-а РС.

"Ви просто не можете некоме забранити да буде вехабија, то је верско опредељење, али са друге стране веома се добро зна да су савремени терористи већином вехабије, од којих, дакле, прети реална опасност", каже Зоран Драгишић, стручњак за безбједност.

Због тога, истиче он, постоји потреба да над вехабијама буде повећана контрола те да власти Републике Српске имају информацију када они улазе у Републику Српску и куда се крећу, чиме може да буде спријечен и потенцијални оружани инцидент.

Подсјећа Драгишић да припадници радикалног ислама често бораве управо уз међуентитетску границу.

"За вехабије су 'џепови' између Републике Српске и ФБиХ најпогоднија подручја. Дакле, мислим да је ријеч о паметној одлуци МУП-а Републике Српске, која ће допринети безбједности не само Републике Српске, него и цијеле БиХ", наглашава Драгишић.

Планове МУП-а Републике Српске похвалила је и Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ, која сматра да би и надлежни у ФБиХ коначно требало да се позабаве проблемом вехабизма.

"Кључ даљег развоја вехабијског покрета у БиХ не држи Република Српска, него ФБиХ, и Бошњаци као народ морају први да пронађу механизме, да почну да се боре, умјесто што дају подршку том покрету", оцјењује Мајкићева.

Радикални исламисти, раније је објављено, као своја жаришта радо бирају неприступачна мјеста, удаљена од очију јавности, попут напуштених објеката и ловачких кућа, у близини којих се, под окриљем лова и пчеларства, обучавају руковању оружјем.

vehabije

Драган Сладојевић - Независне

e-max.it: your social media marketing partner